Ključna novina ovog zakona, u odnosu na prethodni iz 2009. godine, je pretpostavljena saglasnost za donorstvo organa. Punoletna osoba koja ne želi biti donor može se izjasniti pismenim ili usmenim putem u Upravi za biomedicinu. Građani Čačka smatraju da treba podržati svaku pozitivnu nameru, naročito kada se tiče ugroženih života.
Srbija je pri dnu evropske liste zemalja sa 4 do 6 donora na milion stanovnika. Na transplantaciju bubrega u Srbiji trenutno čeka 750 pacijenata, doniranje srca očekuje 39, a jetra je neophodna za 40 pacijenata. Novi zakon bi trebalo da učini statistiku boljom.
“Nadamo se da će novi zakon dati bolje rezultate i da ćemo konačno moći da se približimo nekim evropskim zemljama koje su daleko ispred nas u procesu transplantacije. Liste čekanja su velike. Deo ovog zakona je i da se te liste konačno usaglase i da se naprave jedinstvene liste čekanja, da ne bude da se pojedini pacijenti nalaze na više lista. Onda u transplantacionim centrima vrlo često dođe do toga da se jedan isti pacijent poziva na više mesta. Tako se pravi još veća zabuna i pometnja“, kaže koordinator za transplantaciju u Čačku, dr Miroslav Sretenović.
Očekuje se i donošenje podzakonskih akata, koji bi, kako stručnjaci kažu, trebalo da novi zakon preciznije definišu i približe kako zaposlenima u zdravstvu, tako i potencijalnim donorima.