Naši radni dani uglavnom se sastoje od osmočasovnog sedenja, rada na računaru i kratkih pauza. Iako nije svakome u opisu posla da sedi ili gleda u monitor – ovaj način rada je rutina za većinu ljudi. Na primer, u Americi, 70 odsto zaposlenih s punim radnim vremenom ne podnosi sedenje, iako je u tom položaju svaki dan na poslu.
Možda sedenje ne bi bilo toliki problem da je to činimo samo na poslu, međutim, pre i posle toga sedimo u prevozu, 36 odsto Amerikanaca još dva sata provodi ispred TV-a, 10 odsto igra igrice u sedećem položaju, 25 procenata zauzima isti položaj kada čita, a skoro trećina je, mimo posla, još sat ili dva na kompjuteru.
Sveukupno, ne samo Amerikanci, već i dobar deo ljudi iz celog sveta, provode 13 sati dnevno – sedeći, što osam sati sna na duže staze ne može da popravi, kažu stručnjaci.
Iako smo svesni važnosti vežbanja, ne pridajemo mu dovoljna značaja, a dodatno opterećenje za kičmu jeste vožnja, pa je tako onaj čiji posao podrazumeva automobil, kao radno mesto, takođe u velikom problemu. Primer za to su komercijalisti.
Zanimljivo je da 74 odsto zaposlenih Amerikanaca smatra da preterano sedenje vodi do prerane smrti.
Iako sedenje na poslu ne možemo da izbegnemo, ono što možete da učinite za sebe jeste da šetate po kancelariji koliko god često možete, ali i da povremeno izađete na svež vazduh. Ako ste poslodavac, potrudite se da svojim radnicima obezbedite ergonomske stolice, koje podupiru donji deo kičme. Postoje i ergostolovi, čija se visina podešava, a prevashodno su namenjeni onima koji stoje, ali koriste računar.
Oni koji stoje ceo dan na poslu, poput obezbeđenja ili prodavaca, takođe trpe velike bolove u leđima, ali i nogama. Frizerima se na primer, posle nekoliko godina rada, koliko god mladi bili – pojavljuju izražene vene na nogama. Rešenje za ovaj problem nije potpuno i trajno, ali vam češće šetnje mogu pomoći zarad bolje cirkulacije.