Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je na vanrednoj konferenciji za novinare da je registrovan prvi slučaj korona virusa u Srbiji. Kako je ministar objasnio, reč je o čoveku koji ima 43 godina, koji je boravio u više navrata u Budimpešti. On se oseća dobro, rekao je Lončar.
Lončar je rekao da se čovek dobro oseća, nema nikakve tegobe i radi se osobi koja je boravila u više navrata u Budimpešti. Samoizolovao se, decu je poslao na selo, kod njega je samo supruga, prenosi FoNet.
Test je urađen noćas, a rezultat koji je stigao jutros pokazao je da je muškarac pozitivan na korona virus.
On je u izlocaiji u bolnici u Suboticu, rekao je Lončar. Analize su uzete i od svih koji su bili u kontaktu sa njim, od porodice, dodao je Lončar i naglasio da nema razloga za paniku i da je reč o globalnom problemu.
Lončar je rekao da je, što se tiče nadležnih službi, odrađeno sve kako treba.
Putnici koji dolaze iz područja intenzivne transmisije virusa, ukoliko imaju simptome respiratornog oboljenja sa povišenom telesnom temperaturom, potrebno je da se jave telefonom na broj 064 8945 235 koji je otvorilo Ministarstvo zdravlja.
Simptomi korona virusa
Klinički se bolest manifestuje povišenom temperaturom i malaksalošću, otežanim disanjem kod dela obolelih, i radiološkim znacima virusne upale pluća.
Podaci dobijeni epidemiološkim istraživanjem su ukazali da je zajednička karakteristika svim obolelim bila izloženost na jednoj ribljoj pijaci u gradu Vuhan. Iz tog razloga je pijaca zatvorena 1. januara 2020. godine.
Preporuke za građane koji putuju u zaražena područja
Građanima Srbije se savetuje da odlože planirana putovanja u sva područja u kojima se registruje intenzivna transmisija virusaSARS-CoV-2 zbog mogućeg rizika od zaražavanja novim korona virusom.
U cilju sprečavanja epidemije korona virusa, preporučuje se pridržavanje sledećih mera: zbegavanje kontakta sa osobama koje imaju znake infekcije organa za disanje (kašalj, kijanje, curenje nosa, povišena temperatura); izbegavanje masovnih okupljanja i boravka u prostoru gde se nalazi veliki broj osoba; pojačana i česta higijena ruku (pranje vodom i sapunom najmanje 20 sekundi, ili ako to nije moguće, korišćenje alkoholnih gelova za dezinfekciju ruku, naročito nakon kontakta sa obolelim osobama ili boravka u potencijalno ugroženom području; može se preporučiti nošenje maski preko usta i nosa ukoliko se boravi u prostoru gde su masovna okupljanja (aerodromi, železničke i autobuske stanice, gradski i međugradski prevoz i sl); pridržavanje mera zaštite od prenošenja infekcije kod svih osoba koje osete simptome infekcije organa za disanje (respiratorna higijena – održavanje odstojanja od drugih osoba, pokrivanje usta i nosa prilikom kašljanja ili kijanja papirnim maramicama ili rukavom u pregibu lakta, često pranje ruku); izbegavanje kontakta sa živim ili mrtvim divljim ili domaćim životinjama.
Građanima Srbije i drugim putnicima koji dolaze iz područja intenzivne transmisije virusa i drugih područja u kojima su mogli biti izloženi infekciji novim korona virusom savetujemo da se drže uputstava koja su sadržana u Zdravstvenom upozorenju (na srpskom i engleskom, kao i na kineskom jeziku).
Na osnovu do sada raspoloživih informacija o bolesti, Svetska zdravstvena organizacija ne preporučuje ograničenja u međunarodnom saobraćaju putnika i roba.
U Srbiji se sprovode mere u skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti koje uključuju distribuciju zdravstvenih upozorenja putnicima koji dolaze iz područja intenzivne transmisije virusa i, prema indikacijama, zdravstveni nadzor i izolaciju obolelih i zdravstveni nadzor nad kontaktima ili karantin za zdrave kontakte prema definisanim indikacijama.
Preporuke za građane koji se vraćaju iz zaraženih područja
Osobe koje su boravile u područjima intenzivne transmisije virusa potrebno je da se po povratku u Srbiju pridržavaju sledećih preporuka:
– u narednih 14 dana smanjiti kontakte sa drugim osobama u domaćinstvu, na radnom mestu ili na javnim mestima,
– ako se pojave simptomi infekcije organa za disanje (povišena temperatura, kijavica, kašalj, curenje iz nosa, otežano disanje ili drugo), odmah staviti masku preko usta i nosa, pojačati higijenu ruku (pranje toplom vodom i sapunom), izbegavati kontakte sa drugim osobama, koristiti maramicu prilikom kijanja ili kašljanja i pozvati telefonom epidemiologa instituta ili zavoda za javno zdravlje nadležnog za područje boravka. Epidemiolog će dati uputstva o daljem postupku.