Još u toku decembra meseca u Srbiji dokazan je virus gripa AH1 i AH3N2, dok je na području Zlatiborskog okruga u toku protekle nedelje na 3 uzorkovana brisa dokazano prisustvo virusa gripa AH1.
„Za sada se uglavnom radi o pojedinačnim slučajevima obolelih. Pacijenti se javljaju sa simptomima povišene temperature, malaksalosti i bolova u mišićima i zglobovima. Ono što je dobro, do sada nismo imali prijavljene pacijente sa težim komplikacijama, u smislu teže upale pluća koji zahtevaju mehaničku ventilaciju pluća kod pacijenata“, navodi Aleksandra Andrić, epidemiolog Zavoda za javno zdavlje Užice.
Iako je u toku prethodne dve nedelje u Domu zdravlja Užice
povećan broj pacijenata sa respiratornim infekcijama nadležni ne očkuju u
narednom periodu epidemiju većih razmera. Povoljna okolnost je već sledeće
nedelje početak školskog raspusta, ali i činjenica da je odziv gradjana na
vakcinaciju bio odličan i utrošeno je svih 10 000 doza vakcine koje su
nabavljene.
„U toku prethodne dve godine naši podaci i skustvo sa terena pokazuju da su pacijenti više zanteresovani da prime vakcinu protiv gripa, nakon onog negativnog talasa protiv vakcinacije, generalno. Pacijenti koji dolaze kod nas kažu da su imali prilično negativno iskustvo sa gripom u onom periodu i onih godina kad su vakcinaciju preskočili“ navodi dr Danijela Bezarević Nikolić, načelnik Službe za zdravstvenu zaštitu odraslog stanovništva Doma zdravlja Užice.
Ipak, dodaje dr Bezarević,ozbiljnost gripa nikako ne
treba zanemariti.
„Protiv gripa nema lekova i može se samo simptomatskom terapijom delovati na temperaturu, kašalj, zapušen nos i slično. Vrlo je, medjutim, važno da se pacijenti te terapije pridržavaju jer kod gripa ono što je opasno i ozbiljno jesu posledice koje virus može da izazove. Vrlo ozbiljno, zato, treba shvatiti preporuku lekara se „grip odleži“, uz opšte mere prevencije – izbegavanja kolektiva za vreme epidemije, adekvatne higijene, pravilne ishrane i posete leru u slučajevima težih simtoma bolesti.“
Za vakcinaciju kao prevenciju gripa podsećaju lekari, kada se epidemija proglasi uglavnom je već kasno jer je za imunizaciju potrebno najmanje 2 do 3 nedelje.