Tema raznih zdravstvenih i socioloških skupova sve češće je konstantan nedostatak sna savremenog čoveka. Studije su pokazale alarmantne podatke o permanentnom nedostatku sna kod ljudi i uzročno-posledičnoj vezi takvog stanja sa pojavom nekih od najtežih bolesti. Osim uticaja na zdravlje, raspoloženje i radnu energiju, san dosta utiče i na samu lepotu.
Međutim, sve je više elemenata koji narušavaju san. Kako bismo promenili ono što možemo, Šlarafija je izdvojila pet saveta:
Prilagodite osvetljenje
Jako svetlo utiče na to da naša budnost i pažnja budu povećani, a ceo organizam u pripravnosti. Zbog toga spavaća soba mora da deluje umirujuće, da bude zatamnjena ili da ima blagu, ambijentalnu rasvetu. Ukoliko nemate roletne, trebalo bi da postavite draperiju od dovoljno gustog i tamnog platna, kako bi onemogućila probijanje spoljne svetlosti u sobu.
Sredite spavaću sobu
Često se kaže da je nered u kući zapravo nered u vašem životu. Slično je i sa spavaćom sobom. Neuredna i pretrpana stvarima čini da i vaš san bude uznemirujuć i teskoban. Razlog je što energija ne može da kruži nesmetano. Zbog toga sredite sobu i dozvolite prostoru da “diše”.
Posvetite pažnju bojama
Kako bi atmosfera bila opuštajuća i umirujuća, i boje u vašoj spavaćoj sobi moraju biti iste takve. One će vam pomoći da se osećate udobno i opušteno. Jarke, intenzivne boje bude čula i šalju impulse, pa se uz njih teško opuštamo. Zbog toga odaberite tople i hladne nijanse, prošarane neutralnim bojama.
Uklonite elektronske i digitalne uređaje
Plavo svetlo i LED ekrani prilično su štetni za vid, a utiče loše i na proizvodnju melatonina, hormona koji je odgovoran za san. Zbog toga je preporuka da se televizori, laptopovi i mobilni telefoni ne koriste u spavaćoj sobi. Ove uređaje koristite 20 minuta pre nego što ćete otići na spavanje.
Važan je položaj kreveta
Kako biste postigli harmoniju u sobi, potrudite se da krevet postavite uvek uzglavljem uz zid, tako da sa uzglavlja gledate ka sobi, prozorima i vratima. Tako ćete se osećati opuštenije.