U Srbiji je trenutno više od 9.000 obolelih od multiple skleroze, nepredvide i podmukle bolesti. Osim borbe sa ovom neizlečivom bolešću, pacijenti u Srbiji vode bitku i za dobijanje odgovarajućih lekova, budući da samo 1.200 obolelih prima terapiju.
Društvo multiple skleroze Srbije, u okviru kojeg je i Psihosocijalno savetovalište, kojem se do sada obratilo više od 5.000 obolelih i članova njihovih porodica, jedno je od najstarijih udruženja pacijenata u Srbiji. U svojim prostorijama u Sredačkoj 2, u četvrtak, 7. marta, obeležili su 15 godina rada savetovališta.
Kako prihvatiti da imate bolest, kako doći do odgovarajuće terapije i na koji način dalje živeti sa ozbiljnim, autoimunim, neurodegenerativnim oboljenjem – neka su od pitanja na koja zaposleni u ovom Savetovalištu, zajedno sa svojim pacijentima pokušavaju da odgovore.
U Savetovalištu rade stručni neuropsiholog i socijalni radnik, odnosno porodični terapeut, koji svake sedmice pružaju podršku osobama sa multiplom sklerozom u prevazilaženju psiholoških, društvenih, emotivnih, zdravstvenih i svih drugih problema i izazova sa kojima se suočavaju oboleli, rečeno je na konferenciji povodom ovog jubileja.
Multipla skleroza je nepredvidiva i promenljivog toka, ispoljava se neurološkim simptomima a karakterišu je česta pogoršanja kroz prekid protoka informacija u mozgu, između mozga i tela.
Simptomi se kreću od blage ukočenosti i otežanog hodanja, preko utrnulosti i peckanja, do slepila, poremećaja mokrenja, defekacije (pražnjenja creva), bolnih mišićnih grčeva, problema sa koordinacijom i ravnotežom, govorom ili gutanjem, poremećaja seksualnih funkcija, pa sve do potpune oduzetosti, paralize, i trajnog invaliditeta kod obolelih, jer značajan broj bolesnika posle 15 godina trajanja bolesti postaje vezan za invalidska kolica.
O svom iskustvu sa bolešću, kao i korišćenju usluga Psihosocijalnog savetovališta za eKapiju je govorila Danijela Popović Kenig. Za njen oblik MS u Srbiji, još uvek nema registrovanog leka. Kako ističe, postoji jedan, koji može da se primenjuje, ali u principu nije namenjen tom vidu MS.
“Od MS bolujem od 2012. godine. Susret sa hroničnim oboljenjem, kojem se ne zna uzrok i tok bolesti, nije bio nimalo prijatan. Najveću diskrimanicju sam imala u lekarskim komisijama, za svako bolovanje preko mesec dana je bio problem. Trudila sam da zadržim svoju firmu, međutim, zbog bolesti se smanjio i obim posla, pa sam na kraju zbog nemogućnosti daljeg rada, uzela invalidsku penziju.”
“Srećom, postavši član Društva MS Srbije, prihvatila sam ponuđenu mogućnost i počela redovno da koristim Savetovalište za osobe obolele od MS. Stres koji je usledio nakon postavljanja dijagnoze, odlazak u invalidsku penziju, kao i nemogućnost dobijanja potrebne terapije kojim se ova bolest drži pod kontrolom, svedeni su na minimum zahvaljujući radu i postojanju ovog Savetovališta”, kaže Danijela Popović Kenig.