Naučnici objasnili zašto je odlazak u kupovinu opasan

Naučnici objasnili zašto je odlazak u kupovinu opasan

09/04/2020

Autor: 

Info Press

Izvor: Blic Žena/T.G.

Foto: AALTO UNIVERSITY / YOUTUBE

Animacija koju su spremili naučnici sa Aalto univerzteta pokazuje kako samo jedan kašalj može lako da zarazi prisutne u radnji.

Zastrašujuća animacija pokazuje, kako objašnjavaju naučnici, da kapljice iz samo jednog kašlja koje u vazduhu ostaju nekoliko minuta, mogu da zaraze ljude u dva okolna reda, odnosno rafa u supermarketu.

Kompjuterska simulacija pokazuje kako virus sa inficirane osobe putuje u zatvorenom prostoru, a čak i kada inficirana osoba ode, za njom ostaje oblak kapljica.

Kako se na snimku vidi, čim se osoba zakašlje, virus se širi kroz rafove. Plave kuglice su delovi virusa koji ostaju niže, dok žuti idu više od njih.

I posle celog minuta, kako pokazuje snimak, ogroman broj čestica ostaje u rafu u kome je bila inficirana osoba, a oblak prelazi u sledeći raf.

U drugom minutu, dok najgušći oblak čestica ostaje u prvom rafu, vidi se da se dobar deo čestica ipak širi ne samo na drugi, već i na treći raf.

Poruka naučnika koji su sastavili ovu simulaciju je da je najbolji način da se zaštitimo da što više izbegavamo gužve koje su karakteristične za supermarkete.

– Ako morate u radnju, idite što je ređe moguće i ostanite tamo što je kraće moguće – poručuje Vile Vuorinen, naučik sa finskog Aalto univerziteta koji je radio na ovoj simulaciji.

Kako dalje objašnjavaju naučnici sa ovog univerziteta, padanje kapljica na pod može da traje i do nekoliko minuta, a ekstremno male čestice virusa ni ne padaju na pod već se kreću vazduhom ili ostaju da lebde u njemu ukoliko nema vazdušnih struja. Neke od tih čestica mogu da završe u respiratornom traktu prolaznika.

Već smo pisali o savetima stručnjaka u vezi sa kupovinom.

“Kupci u supermarketima opipavaju jabuku ili paradajz i morate da budete svesni da kući nosite hranu na čijoj se površini nalaze mikrobi od stotina prstiju’, rekao je za “Hafington post” Džef Nilken, stručnjak za bezbednost hrane u Los Anđelesu.

KAKO BEZBEDNO KUPOVATI
Nilken dodaje da se rizik može svesti na minimum ako se preuzmu određeni koraci. Prvi je da se voće i povrće dodiruje plastičnom kesom.

“Zavucite ruku u kesu i tako odaberite, na primer, salatu, zatim je ubacite u drugu takvu kesu i zavežite je. Na ovaj način nećete dirati proizvode koje će neko drugi kupiti, a kad bi se svi pridržavali ovog saveta, širenje mikroba bi bilo daleko manje”, naveo je američki stručnjak.

DEZINFIKUJTE KORPE I KOLICA
“Upotrebite dezinfekcijsku maramicu ili maramicu natopljenu dezinfekcionim sredstvom kako biste obrisali ručke korpe. Dobro je uvek imati sredstvo za dezinfekciju u ovakvim situacijama pa njime možete da očistite i ruke nakon kupovine”, savetuje Nilken i dodaje:

“Umesto gotovog novca, koristite kartice, jer se na novčanicama može naći više bakterija koje se zatim prenose sa osobe na osobu”.

Kese za višekratnu upotrebu
Dobro je brinuti o zaštiti životne sredine pa koristiti kese za višekratnu upotrebu, ali kako kaže Nilken, jednokratne kese su u trenutnoj situaciji bolje rešenje.

“Koliko znate onih koji koriste svoje kese i koji ih nakon upotrebe prskaju sredstvom za dezinfekciju?”, ističe stručnjaka.

Ukoliko kese/vreće za višekratnu upotrebu ne dezinfikujemo pravilno, na njima će se zadržati visok nivo bakterija i čestica virusa. Upotrebimo li ih brzo ponovo, a da ih prethodno nismo očistili, izlažemo se riziku od zaraze.

“Ako planirate da ih ponovo koristite, perite i dezinfikujte ih” , poručuje.

Takođe, i dr Darija Kisić Tepavčević osvrnula se na bezbednu kupovinu. U gostovanju u emisiji “Oko” na RTS, dr Darija Kisić Tepavčević, zamenica direktora Instituta za javno zdravlje “Batut”, objasnila je koje mere ona sama preduzima kako bi sprečila eventualnu zarazu korona virusom.

Kao što je više puta naglasila u samoj emisiji, najvažnija i najefikasnija mera od svih je držanje odstojanja od drugih. Razdaljina od dva metra sada je neophodna, a kako je sama rekla u emisiji, ako se nje striktno pridržavamo, skoro pa da uopšte i ne moramo da brinemo o ostalim merama predostrožnosti. Ipak, postoje minimalne šanse da se zarazimo i drugim putem, recimo preko kontaminiranih površina. I za to je lek redovno pranje ruku, jer, čak i ukoliko se virus nađe na ruci, sve dok kontaminiranom rukom ne dodirujemo oči, usta, nos, sve će biti u redu.

– I ako nosite rukavice, to ne znači da ste zaštićeni. U određenim okolnostima, recimo u prodavnici, ima smisla, mada tu ima i psihološkog efekta. U svakom slučaju, ruke svakako treba prati često, bez obzira na rukavice – apeluje dr Darija Kisić Tepavčević.

Ukoliko se radi o nekoj svežoj kontaminaciji, onda je moguće preneti virus. Recimo, ako ste vi zaraženi, kinete u ruku, pa se potom rukujete sa nekim. Samo je bitno da eventualno kontaminiranu ruku ne stavljate u usta, nos, bilo gde na sluzokožu, savetuje ona.

A na pitanje da li je promenila nešto u navikama prilikom odlaska u prodavnicu odgovara ovako:

– Ponašam se isto kao i do sada. Kada se vratim iz nabavke, odložim kese, izvadim namirnice i operem ruke. Nećete se zaraziti ako kesu stavite u usta, a verujem da to ne radite. Jeste suština u higijenskim merama, ali se odnose na redovnu higijenu ruku. Čak i ako se virus nađe na ruci, nećemo se razboleti ako ne diramo usta ili oči, odnosno ako ga ne unesemo respiratorno ili konjuktivno – kaže dr Darija Kisić Tepavčević.

MOŽEMO LI DA SE ZARAZIMO JEDUĆI NEŠTO?

Kontaminirane namirnice mnogima su noćna mora, pa se ljudi pitaju da li treba na neki poseban način prati voće i povrće.

– Ne, nećemo se zaraziti, jer je utvrđeno da se na taj način ne uzrokuje bolest. Prvobitne hipoteze su bile da se ovaj virus preneo putem namirnica sa pijace u Vuhanu… međutim, naknadna istraživanja su isključila tu mogućnost – kaže ona.

T.G.

Napišite komentar za ovaj članak

spisak dosadašnjih komentara za ovaj članak

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom.
Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara.
Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Naučnici objasnili zašto je odlazak u kupovinu opasan". 
Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se radionica za mehaničarske i limarsko-farbarske usluge u Čačku

Izdajem radionicu za mehaničarske usluge sa 4 dizalice u užem centru grada. Izdajem radionicu za limarsko- farbarske usluge sa komorom u užem centru grada. Informacije možete dobiti na: 062/162 1111

“VINOMANIJA” ZLATIBOR 27.07.2024.GODINE PREZENTACIJA HYUNDAI “TUCSTON” – TERASA I PLATO ISPRED HOTELA PALISAD

Pridružite nam se na Festivalu  “Vinomanija” na Zlatiboru 27. julai otkrite najnovi model Hyundai Tuscona iz 2024. godine

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

Kliknite ovde za sve oglase

pročitaj još sličnih vesti

OKTOBAR-MESEC BORBE PROTIV RAKA DOJKE

Otkrivanjem raka dojke u ranoj fazi pruža se mogućnost za efikasnije lečenje-primenom odgovarajuće   savremene terapije, a značajno se unapređuje i kvalitet života

Deformitet kičmenog stuba kod dece i odraslih sve češći problem

Deformitet kičmenog stuba kod dece može  uticati na rast, pa čak i na funkciju pluća, samo ciljanim korektivnim vežbama, vraćamo snagu i elastičnost mičićima  i mekim  tkivima.

Veliki broj Užičana podržao kampanju  ,, Daj pedalu raku”

Osim u Užicu, kampanja se realizuje u još 30 gradova , a  sve aktivnosti u oktobru-  mesecu borbe protiv raka dojke usmerene su da se ukaže  na značaj preventivnih pregleda, skrining mamografiju. 

ZAVOD ZA JAVNO ZDRAVLJE UŽICE

ZAVOD ZA JAVNO ZDRAVLJE UŽICE

U nedelju preventivni stomatološki pregledi

Preventivni pregledi biće nastavljeni i u narednom periodu u skladu sa planom ministarstva zdravlja  kako bi što veći broj gradjana imao priliku za preglede, a medju kojima su i oni gradjani koji nemaju zdravstvenu knjižicu.  

Kliknite ovde za sve vesti iz zdravlja i životnog stila

pretraži sajt

Broj pregleda

Brojač
86

Pregleda do sada

Hvala što pratite naš portal.

najnovije vesti

Podelite objavu

Kliknite na znak plus

Podelite vest na društvenim mrežama.

Zapratite nas na fejsbuku

VRATITE SE NA POČETAK STRANE

Impresum  •  Marketing  •  Kontakt informacije  •  Uslovi korišćenja  •  Politika privatnosti  •  Deklaracija o kolačićima  •  Pristup podacima 

2024 © Info Press - Sva prava zadržana. Web design by Real Media Factory

Naučnici objasnili zašto je odlazak u kupovinu opasan

09/04/2020
Autor:
Info Press
Izvor: Blic Žena/T.G.
Foto: AALTO UNIVERSITY / YOUTUBE

Animacija koju su spremili naučnici sa Aalto univerzteta pokazuje kako samo jedan kašalj može lako da zarazi prisutne u radnji.

Zastrašujuća animacija pokazuje, kako objašnjavaju naučnici, da kapljice iz samo jednog kašlja koje u vazduhu ostaju nekoliko minuta, mogu da zaraze ljude u dva okolna reda, odnosno rafa u supermarketu.

Kompjuterska simulacija pokazuje kako virus sa inficirane osobe putuje u zatvorenom prostoru, a čak i kada inficirana osoba ode, za njom ostaje oblak kapljica.

Kako se na snimku vidi, čim se osoba zakašlje, virus se širi kroz rafove. Plave kuglice su delovi virusa koji ostaju niže, dok žuti idu više od njih.

I posle celog minuta, kako pokazuje snimak, ogroman broj čestica ostaje u rafu u kome je bila inficirana osoba, a oblak prelazi u sledeći raf.

U drugom minutu, dok najgušći oblak čestica ostaje u prvom rafu, vidi se da se dobar deo čestica ipak širi ne samo na drugi, već i na treći raf.

Poruka naučnika koji su sastavili ovu simulaciju je da je najbolji način da se zaštitimo da što više izbegavamo gužve koje su karakteristične za supermarkete.

– Ako morate u radnju, idite što je ređe moguće i ostanite tamo što je kraće moguće – poručuje Vile Vuorinen, naučik sa finskog Aalto univerziteta koji je radio na ovoj simulaciji.

Kako dalje objašnjavaju naučnici sa ovog univerziteta, padanje kapljica na pod može da traje i do nekoliko minuta, a ekstremno male čestice virusa ni ne padaju na pod već se kreću vazduhom ili ostaju da lebde u njemu ukoliko nema vazdušnih struja. Neke od tih čestica mogu da završe u respiratornom traktu prolaznika.

Već smo pisali o savetima stručnjaka u vezi sa kupovinom.

“Kupci u supermarketima opipavaju jabuku ili paradajz i morate da budete svesni da kući nosite hranu na čijoj se površini nalaze mikrobi od stotina prstiju’, rekao je za “Hafington post” Džef Nilken, stručnjak za bezbednost hrane u Los Anđelesu.

KAKO BEZBEDNO KUPOVATI
Nilken dodaje da se rizik može svesti na minimum ako se preuzmu određeni koraci. Prvi je da se voće i povrće dodiruje plastičnom kesom.

“Zavucite ruku u kesu i tako odaberite, na primer, salatu, zatim je ubacite u drugu takvu kesu i zavežite je. Na ovaj način nećete dirati proizvode koje će neko drugi kupiti, a kad bi se svi pridržavali ovog saveta, širenje mikroba bi bilo daleko manje”, naveo je američki stručnjak.

DEZINFIKUJTE KORPE I KOLICA
“Upotrebite dezinfekcijsku maramicu ili maramicu natopljenu dezinfekcionim sredstvom kako biste obrisali ručke korpe. Dobro je uvek imati sredstvo za dezinfekciju u ovakvim situacijama pa njime možete da očistite i ruke nakon kupovine”, savetuje Nilken i dodaje:

“Umesto gotovog novca, koristite kartice, jer se na novčanicama može naći više bakterija koje se zatim prenose sa osobe na osobu”.

Kese za višekratnu upotrebu
Dobro je brinuti o zaštiti životne sredine pa koristiti kese za višekratnu upotrebu, ali kako kaže Nilken, jednokratne kese su u trenutnoj situaciji bolje rešenje.

“Koliko znate onih koji koriste svoje kese i koji ih nakon upotrebe prskaju sredstvom za dezinfekciju?”, ističe stručnjaka.

Ukoliko kese/vreće za višekratnu upotrebu ne dezinfikujemo pravilno, na njima će se zadržati visok nivo bakterija i čestica virusa. Upotrebimo li ih brzo ponovo, a da ih prethodno nismo očistili, izlažemo se riziku od zaraze.

“Ako planirate da ih ponovo koristite, perite i dezinfikujte ih” , poručuje.

Takođe, i dr Darija Kisić Tepavčević osvrnula se na bezbednu kupovinu. U gostovanju u emisiji “Oko” na RTS, dr Darija Kisić Tepavčević, zamenica direktora Instituta za javno zdravlje “Batut”, objasnila je koje mere ona sama preduzima kako bi sprečila eventualnu zarazu korona virusom.

Kao što je više puta naglasila u samoj emisiji, najvažnija i najefikasnija mera od svih je držanje odstojanja od drugih. Razdaljina od dva metra sada je neophodna, a kako je sama rekla u emisiji, ako se nje striktno pridržavamo, skoro pa da uopšte i ne moramo da brinemo o ostalim merama predostrožnosti. Ipak, postoje minimalne šanse da se zarazimo i drugim putem, recimo preko kontaminiranih površina. I za to je lek redovno pranje ruku, jer, čak i ukoliko se virus nađe na ruci, sve dok kontaminiranom rukom ne dodirujemo oči, usta, nos, sve će biti u redu.

– I ako nosite rukavice, to ne znači da ste zaštićeni. U određenim okolnostima, recimo u prodavnici, ima smisla, mada tu ima i psihološkog efekta. U svakom slučaju, ruke svakako treba prati često, bez obzira na rukavice – apeluje dr Darija Kisić Tepavčević.

Ukoliko se radi o nekoj svežoj kontaminaciji, onda je moguće preneti virus. Recimo, ako ste vi zaraženi, kinete u ruku, pa se potom rukujete sa nekim. Samo je bitno da eventualno kontaminiranu ruku ne stavljate u usta, nos, bilo gde na sluzokožu, savetuje ona.

A na pitanje da li je promenila nešto u navikama prilikom odlaska u prodavnicu odgovara ovako:

– Ponašam se isto kao i do sada. Kada se vratim iz nabavke, odložim kese, izvadim namirnice i operem ruke. Nećete se zaraziti ako kesu stavite u usta, a verujem da to ne radite. Jeste suština u higijenskim merama, ali se odnose na redovnu higijenu ruku. Čak i ako se virus nađe na ruci, nećemo se razboleti ako ne diramo usta ili oči, odnosno ako ga ne unesemo respiratorno ili konjuktivno – kaže dr Darija Kisić Tepavčević.

MOŽEMO LI DA SE ZARAZIMO JEDUĆI NEŠTO?

Kontaminirane namirnice mnogima su noćna mora, pa se ljudi pitaju da li treba na neki poseban način prati voće i povrće.

– Ne, nećemo se zaraziti, jer je utvrđeno da se na taj način ne uzrokuje bolest. Prvobitne hipoteze su bile da se ovaj virus preneo putem namirnica sa pijace u Vuhanu… međutim, naknadna istraživanja su isključila tu mogućnost – kaže ona.

T.G.

Napiši komentar

komentari

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom. Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara. Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Naučnici objasnili zašto je odlazak u kupovinu opasan". Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se radionica za mehaničarske i limarsko-farbarske usluge u Čačku

Izdajem radionicu za mehaničarske usluge sa 4 dizalice u užem centru grada. Izdajem radionicu za limarsko- farbarske usluge sa komorom u užem centru grada. Informacije možete dobiti na: 062/162 1111

“VINOMANIJA” ZLATIBOR 27.07.2024.GODINE PREZENTACIJA HYUNDAI “TUCSTON” – TERASA I PLATO ISPRED HOTELA PALISAD

Pridružite nam se na Festivalu  “Vinomanija” na Zlatiboru 27. julai otkrite najnovi model Hyundai Tuscona iz 2024. godine

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

Pogledaj sve oglase

Pročitaj slične vesti

OKTOBAR-MESEC BORBE PROTIV RAKA DOJKE

Otkrivanjem raka dojke u ranoj fazi pruža se mogućnost za efikasnije lečenje-primenom odgovarajuće   savremene terapije, a značajno se unapređuje i kvalitet života

Deformitet kičmenog stuba kod dece i odraslih sve češći problem

Deformitet kičmenog stuba kod dece može  uticati na rast, pa čak i na funkciju pluća, samo ciljanim korektivnim vežbama, vraćamo snagu i elastičnost mičićima  i mekim  tkivima.

Veliki broj Užičana podržao kampanju  ,, Daj pedalu raku”

Osim u Užicu, kampanja se realizuje u još 30 gradova , a  sve aktivnosti u oktobru-  mesecu borbe protiv raka dojke usmerene su da se ukaže  na značaj preventivnih pregleda, skrining mamografiju. 

Pogledaj sve vesti

pretraži sajt

Zapratite nas na fejsbuku

redakcija@infopress.rs

Marketing@infopress.rs

VRATITE SE NA POČETAK STRANE
angle-double-up