Jedina vakcina protiv kovida koja je u Srbiji u ovom trenutku odobrena za decu je “Fajzerova”. Daje se starijima od 12 godina, isključivo uz saglasnost pedijatara i roditelja. Istraživali smo šta neku vakcinu stavlja na spisak obaveznih i kako protiče kalendar obavezne vakcinacije u Srbiji.
Vakcinacija dece u Srbiji je obavezna, kao i u mnogim drugim evropskim zemljama, a najmlađi se štite protiv 10 zaraznih i opasnih bolesti. Vakcine su besplatne i dobijaju se u domovima zdravlja. Iako se propisi razlikuju, malo je zemalja u kojima odluku roditelja da ne vakcinišu dete ne prate nikakve pravne ili društvene sankcije. Tako je i kod nas.
“To su novčane kazne u rasponu od 50.000 do 150.000 dinara, sem što se u praksi najpre izriče najniža kazna od 50.000 dinara pa ukoliko se roditelj ne odazove ni drugi put izriče se veća i na kraju najveća kazna”, rekao je dr Dragana Maletić, specijalista zdravstvenog prava KCS.
Zakon o imunizaciji i broju vakcina koje će primiti dete donosi Skupština Republike Srbije, a predlozi mogu poteći od institucija koje su pozvane da daju svoje mišljenje. To mogu biti Institut za javno zdravlje, Ministarstvo zdravlja ili Profesionalno udruženje pedijatara.
Dete koje nije uredno vakcinisano nije moguće upisati u državni vrtić ili školu, osim ako razlozi za nevakcinisanje nisu medicinske kontraindikacije. Većina roditelja u Srbiji odaziva se pozivima jer su svesni da im je dužnost da brinu o zdravlju i bezbednosti dece. Ipak, ima i onih koji to rade samo da bi izbegli kazne.
Sud ne može da naredi vakcinisanje dece već samo da utvrdi da dete nije vakcinisano prema kalendaru, uzroke nepoštovanja zakona i da odredi sankcije. Može da donese oslobađajuću presudu, opomenu i da, u krajnjem slučaju, izrekne novčanu kaznu. Da se roditelji ne javljaju na redovnu imunizaciju u dom zdravlja, prvo primeti nadležni lekar, koji šalje opomenu ili prijavljuje slučaj inspekciji.
Pedijatar može da odloži vakcinaciju ili oslobodi dete te obaveze, ukoliko za to postoje medicinski razlozi.
“Ako roditelj želi da odbije vakcinaciju deteta on je dužan i da potpiše. Imamo obrazac na kome se to potpisuje i zatim se prijavljuje inspekciji. Najaktuelniji su upisi u predškolske ustanove”, rekla je doktorka Anita Jovanović, načelnica pedijatrije DZ Palilula.
Liste za vakcinaciju dece nisu konačne. One se mogu menjati ukoliko postoji predlog Instituta za javno zdravlje, saglasnost Komisije za zarazne bolesti i preporuka Svetske zdravstvene organizacije. Na spisku deset obaveznih vakcina za sada nije vakcina protiv kovida 19, ali je izvesno da bi uskoro mogla na njoj da se nađe.
“Nismo daleko od toga, ministar može da naredi obaveznu imunizaciju protiv koronavirusa svih kategorija, uključujući i decu, ukoliko takav predlog uputi Institut za javno zdravlje i ukoliko se Komisija za javno zdravlje sa takvim predlogom saglasi”, kaže Maletić.
Beogradski lekari kažu da postoji interesovanje roditelja za vakcinaciju dece od 12 do 18 godina i da se u domovima zdravlja dnevno vakciniše 10 do 15 školaraca.