Više od 80 inovativnih lekova, odnosno novih terapijskih formula koje do sada nisu primenjivane, trenutno konkuriše za ulazak na pozitivnu listu medikamenata koji se izdaju o trošku zdravstvenog osiguranja.
Na osnovu mišljenja komisija za svaku terapijsku oblast formirana je lista prioriteta sa više od 80 ovih lekova i data preporuka da se što hitnije uvrste na pozitivnu listu RFZO. Na spisku dijagnoza za koje bi pacijenti mogli da dobiju najsavremeniju terapiju o trošku države nalaze se mnoga maligna, imunološka, reumatska i najteža kožna oboljenja.
Doktor Bojan Trkulja, direktor Udruženja inovativnih proizvođača lekova – “Inovija”, kaže za Novosti da postoji realan osnov za optimizam da će osiguranici pre kraja ove godine konačno ponovo dobiti priliku da budu lečeni znatno većim brojem inovativnih lekova, a da će u narednih nekoliko godina na raspolaganju imati sve one lekove koji su nosioci revolucije u modernoj medicini.
“Sledeći neophodan korak je pronalaženje alternativnih modela finansiranja, kako bismo u najkraćem vremenskom roku nadoknadili zaostatak koji postoji u dostupnosti inovativnih terapija našim pacijentima u odnosu na pacijente u Evropi i susedstvu”, kaže dr Trkulja.
“Sa tim ciljem formirana je i radna grupa u koju su članove delegirali RFZO, Ministarstvo zdravlja i Ministarstvo finansija, kao i predstavnici inovativne farmaceutske industrije. Očekujemo da će rezultati rada biti vidljivi u sledećih nekoliko meseci”, objašnjava on.
Sasvim očekivano, ekonomski najjače zemlje svojim pacijentima obezbeđuju gotovo sve najmodernije terapije, ali i analize srednje razvijenih zemalja, kaže dr Trkulja, pokazale su opravdanost investiranja u najnovije terapije.
“Crna Gora je u poslednje dve godine napravila jedan od najvećih iskoraka u regionu i svojim pacijentima učinila dostupnim praktično sve inovativne lekove za koje je struka dostavila pozitivno mišljenje”, kaže dr Trkulja.
“I Srbija je poslednjih godina načinila prve korake u tom pravcu, uvođenjem posebnih ugovora kojima je deo troškova lečenja inovativnim lekovima prenesen na proizvođače, što je omogućilo konačno otvaranje pozitivne liste i za najefikasnije lekove koje medicina danas može da ponudi”, dodaje doktor.
PLAĆANJE PO EFEKTU
Fokus zdravstvenih sistema koji sve više uvode inovativne lekove, prema rečima dr Bojana Trkulje, pomeren je sa ulaganja u infrastrukturu ka ulaganju u nove terapijske opcije, kao i ka razvoju novih fleksibilnih modela finansiranja koji se dogovaraju sa proizvođačima inovativnih lekova.
“Jedna od opcija je da zdravstveni fond plati proizvođaču samo one lekove koji su u terapiji dali očekivani pozitivni efekat”, objašnjava dr Trkulja.