Godinu dana korone u Srbiji: Šta je struka do sada naučila o virusu

Godinu dana korone u Srbiji: Šta je struka do sada naučila o virusu

05/03/2021

Autor: 

Info Press

Izvor: Telegraf

Foto: Info Press

Sutra će biti tačno godinu dana kako su u Srbiji zabeleženi prvi slučajevi kovida 19 i tada ni najveći pesimisti nisu očekivali da će borba sa novim korona virusom biti neprestana i sve složenija. Kojim merama se može sprečiti novi talas epidemije u Srbiji i šta smo naučili o virusu?

Ovo je bila tema emisije “Četvrtkom u 9” na RTS.

– Po samim brojkama smo na nižim nivoima nego pre, ali to ne znači da je situacija bolja kad se upoređuje. Pokušavamo da održimo prelazak u nekovid sistem, to postaje ponovo teško – kaže Kon.

Dodaje da je britanski soj korona virusa zastupljen sa oko 30 odsto i ističe da je taj soj pokazao daleko veću efikasnost u prenošenju u mlađem uzrastu.

– Najvažnija preventivna mera nije zatvaranje, nego vakcinacija. Počinje vreme potpunog isterivanja virusa. Imunitet stečen vakcinacijom je znantno jači od imuniteta koji se dobija slabom infekcijom, ne mogu da tvrdim, ali najverovatnije je tako. Treba dve doze primiti – ističe epidemiolog.

Navodi da je “onaj ko izabere da se ne vakciniše, izabrao virus”. Dodaje da nam treba najmanje duplo vakcinisanih nego sada da bismo mogli da mislimo da se ozbiljno povećava kolektivni imunitet.

Član Kriznog štaba ukazuje da nismo uspeli sa opštim merama – distancom, maskama, redovnim pranjem ruku.

Pukovnik dr Ivo Udovičić, komandant Vojnomedicinskog centra Karaburma, kaže da je u poslednje vreme primetan porast broja onih sa teškom kliničkom slikom, dodajući da je vliki pritisak na intenzivnoj nezi.

– Moramo da zadržimo taj nivo novozaraženih da bismo sa ovim kapacitetom mogli da ne otvaramo nove kovid bolnice. Zvezdara je puna pacijenata, gde ćemo te pacijente? VMA je pun, Klinički centar. Moramo da nađemo balans, ako krene preko 4.000 narednih dana, izgubili smo bitku i moramo otvarati nove kovid bolnice. Spirala se vrti opasno – kaže pukovnik dr Ivo Udovičić.

Dodaje da je trenutno u VMC Karaburma hospitalizovano 87 pacijenata, od kojih je 15 na intenzivnoj nezi.

Ističe da je bolest izuzetno teška i da su komplikacije različite, često i izenenadne. Kaže da se dešava da je neko u dobrom opštem stanju, razgovara sa lekarima i da za sat vremena umre.

Kada je reč o vakcinaciji, ukazuje da maske ne sme da se skine posle primanja prve doze vakcine.– Prva doza, druga doza + 14 dana i apsolutno smo zaštićeni – da nećemo dobiti težu sliku. Možete da obolite, ali biće obična prehlada. Dok ste bolestni i zarazni ne smete ni sa kim da se viđate, možete da prenesete bolest – kaže dr Ivo Udovičić.

Dodaje da u bolnici ima pacijenata koji su se zarazili oko primanja druge doze, ali svi imaju blag oblik i nema problema sa bolešću.

Prof. dr Radmilo Janković, zamenik direktorka KC Niš i direktor Klinike za anesteziju i intenzivnu terapiju KC Niš, ukazuje da se situacija na jugu Srbije dramatično pogoršava poslednjih dana.

– Osim Vranja, danas Niš ima ubedljivo najveći broj zaraženih od početka epidemije, to je dva i po puta više nego u Beogradu ako gledate na sto hiljada stanovnika. To opterećuje zdravstveni sistem – naglašava dr Radmilo Janković.

Ukazuje da se kapaciteti jako brzo pune i da su gotovo iscrpljeni u svim bolnicama na jugu Srbije.

– Naše ljudstvo je na dva mesta, to je veliko opterećenje. Bila je potrebna jedna šibica da se zapali, videlo se da neće biti bolje, i da će okupljanje na skijalištima napraviti eksploziju – kaže zamenik direktora KC Niš.

Smatra da u genetici leži odgovor zašto različite osobe razvijaju različitu kliničku sliku.

– Prvo je to aktuna virusna infekcija, zatim preterani imuni odgovor, pa posledice onoga što je virus napravio svakom organu. Poremećuje se čitav sistem i najviše pogađa sistem koagulacije – kaže dr Radmilo Janković.

Prof. dr Predrag Sazdanović, direktor KC Kragujevac, kaže da je situacija u tom gradu takođe ozbiljna. Trenutno se leče 202 pacijenta, odk ojih je 56 na intenzivnoj nezi, koji, kaže, zahtevaju izuzetno skupu i brižnu negu.

– Brojke su porasle za 65 odsto za mesec dana, to znači da je sve krenulo da raste pred Sretenje sa eksplozijom posle Sretenja. Mi moramo kao kliničari i lekari da kažemo istinu – suština je jednostavna: imamo epidemiju, mere, virus koji nismo dovoljno upoznali, i moramo da uključimo logiku i pitamo se gde je izvor – tamo gde su druženja i mesta širenja virusa – ističe direktor KC Kragujevac.

Ukazuje da je došlo do horizontalnog zaražavanja i da su čitave porodice u bolnicama.

– Klinička slika je teža kod starijih. Nema polne razlike. Bitno je da imamo pacijente koji brzo dobiju najteže oblike klininičke slike, u roku od dva tri dana od početka bolesti znamo da ćemo staviti na neku vrstu respiratora – navodi Sazdanović.

Podseća da Klinički centar već godinu dana igra na tri fronta – kovid, nekovid i sredina koja razdvaja dva dela.

– Nismo prestali da lečimo sve druge pacijente. Imali smo ambiciozne planove da radimo onkološke pacijente, moraćemo da redukujemo te stvari. Sistem je kao harmonika, mora da se širi, a trpeće onkološki, vaskularni i cerebrovaskularni pacijenti – napominje Sazdanović.

Profesorka imunologije Vera Pravica sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu navodi da o virusu dosta toga znamo ali i da mnogo toga još ne znamo,

– Ne znamo kako naš imunski sistem reaguje na virus koji se tako ponaša, koji se ne ponaša predvidivo. Mene brine što se javlja bolest, tu je vakcinacija ono što spasava. Kad imate infekciju i bilo koji oblik bolesti, vi ne možete da predvidite ni kompletnu reakciju imunskog sistema i različite komplikacije koje mogu da nastane posle blagog oblika da imate teške i duge oblike. To je problem i to je nepredvidivo – kaže prof. Vera Pravica.

Navodi da je reakcija na virus strašno individualna i da se ne zna kako će se organizam ponašati kroz nekoliko dana.

Ukazuje da je virus klasičan SARS virus koji izaziva ozbiljan respiratorni sindrom.

– Može da izazove autoimunske fenomene – naš imunski sistem umesto da se bori samo protiv virusa, počinje da se usmerava i protiv sopstvenih sturktura. Nije ovo jedini takav virus, ali je činjenica da ima raznih simtpoma gde može da napadne razna tkiva i organe što nije posledica delovanja virusa, već našeg imunskog sistema – kaže prof. imunilogije.

Ukazuje da još nije definitivno šta odjednom prelomi situaciju.

Kada je reč o stvaranju antitela posle vakcinacije, prof. Vera Pravica navodi da su istraživanja ukazala da, ako ste izloženi virusu, a ne razbolite se, da je imunski dogovor adekvatan.

– Ne treba raditi samo antitela, nije to samo ono što nas štiti, važne su i memorijske ćelije koje se stvaraju – koje su zapamtile prvi kontakt sa virusom i moći će brže, bolje i efikasnije da reaguju u sledećem kontaktu – napominje prof. Vera Pravica.

,

Napišite komentar za ovaj članak

spisak dosadašnjih komentara za ovaj članak

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom.
Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara.
Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Godinu dana korone u Srbiji: Šta je struka do sada naučila o virusu". 
Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se radionica za mehaničarske i limarsko-farbarske usluge u Čačku

Izdajem radionicu za mehaničarske usluge sa 4 dizalice u užem centru grada. Izdajem radionicu za limarsko- farbarske usluge sa komorom u užem centru grada. Informacije možete dobiti na: 062/162 1111

“VINOMANIJA” ZLATIBOR 27.07.2024.GODINE PREZENTACIJA HYUNDAI “TUCSTON” – TERASA I PLATO ISPRED HOTELA PALISAD

Pridružite nam se na Festivalu  “Vinomanija” na Zlatiboru 27. julai otkrite najnovi model Hyundai Tuscona iz 2024. godine

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

Kliknite ovde za sve oglase

pročitaj još sličnih vesti

OKTOBAR-MESEC BORBE PROTIV RAKA DOJKE

Otkrivanjem raka dojke u ranoj fazi pruža se mogućnost za efikasnije lečenje-primenom odgovarajuće   savremene terapije, a značajno se unapređuje i kvalitet života

Deformitet kičmenog stuba kod dece i odraslih sve češći problem

Deformitet kičmenog stuba kod dece može  uticati na rast, pa čak i na funkciju pluća, samo ciljanim korektivnim vežbama, vraćamo snagu i elastičnost mičićima  i mekim  tkivima.

Veliki broj Užičana podržao kampanju  ,, Daj pedalu raku”

Osim u Užicu, kampanja se realizuje u još 30 gradova , a  sve aktivnosti u oktobru-  mesecu borbe protiv raka dojke usmerene su da se ukaže  na značaj preventivnih pregleda, skrining mamografiju. 

ZAVOD ZA JAVNO ZDRAVLJE UŽICE

ZAVOD ZA JAVNO ZDRAVLJE UŽICE

U nedelju preventivni stomatološki pregledi

Preventivni pregledi biće nastavljeni i u narednom periodu u skladu sa planom ministarstva zdravlja  kako bi što veći broj gradjana imao priliku za preglede, a medju kojima su i oni gradjani koji nemaju zdravstvenu knjižicu.  

Kliknite ovde za sve vesti iz zdravlja i životnog stila

pretraži sajt

Broj pregleda

Brojač
73

Pregleda do sada

Hvala što pratite naš portal.

najnovije vesti

Podelite objavu

Kliknite na znak plus

Podelite vest na društvenim mrežama.

Zapratite nas na fejsbuku

VRATITE SE NA POČETAK STRANE

Impresum  •  Marketing  •  Kontakt informacije  •  Uslovi korišćenja  •  Politika privatnosti  •  Deklaracija o kolačićima  •  Pristup podacima 

2024 © Info Press - Sva prava zadržana. Web design by Real Media Factory

Godinu dana korone u Srbiji: Šta je struka do sada naučila o virusu

05/03/2021
Autor:
Info Press
Izvor: Telegraf
Foto: Info Press

Sutra će biti tačno godinu dana kako su u Srbiji zabeleženi prvi slučajevi kovida 19 i tada ni najveći pesimisti nisu očekivali da će borba sa novim korona virusom biti neprestana i sve složenija. Kojim merama se može sprečiti novi talas epidemije u Srbiji i šta smo naučili o virusu?

Ovo je bila tema emisije “Četvrtkom u 9” na RTS.

– Po samim brojkama smo na nižim nivoima nego pre, ali to ne znači da je situacija bolja kad se upoređuje. Pokušavamo da održimo prelazak u nekovid sistem, to postaje ponovo teško – kaže Kon.

Dodaje da je britanski soj korona virusa zastupljen sa oko 30 odsto i ističe da je taj soj pokazao daleko veću efikasnost u prenošenju u mlađem uzrastu.

– Najvažnija preventivna mera nije zatvaranje, nego vakcinacija. Počinje vreme potpunog isterivanja virusa. Imunitet stečen vakcinacijom je znantno jači od imuniteta koji se dobija slabom infekcijom, ne mogu da tvrdim, ali najverovatnije je tako. Treba dve doze primiti – ističe epidemiolog.

Navodi da je “onaj ko izabere da se ne vakciniše, izabrao virus”. Dodaje da nam treba najmanje duplo vakcinisanih nego sada da bismo mogli da mislimo da se ozbiljno povećava kolektivni imunitet.

Član Kriznog štaba ukazuje da nismo uspeli sa opštim merama – distancom, maskama, redovnim pranjem ruku.

Pukovnik dr Ivo Udovičić, komandant Vojnomedicinskog centra Karaburma, kaže da je u poslednje vreme primetan porast broja onih sa teškom kliničkom slikom, dodajući da je vliki pritisak na intenzivnoj nezi.

– Moramo da zadržimo taj nivo novozaraženih da bismo sa ovim kapacitetom mogli da ne otvaramo nove kovid bolnice. Zvezdara je puna pacijenata, gde ćemo te pacijente? VMA je pun, Klinički centar. Moramo da nađemo balans, ako krene preko 4.000 narednih dana, izgubili smo bitku i moramo otvarati nove kovid bolnice. Spirala se vrti opasno – kaže pukovnik dr Ivo Udovičić.

Dodaje da je trenutno u VMC Karaburma hospitalizovano 87 pacijenata, od kojih je 15 na intenzivnoj nezi.

Ističe da je bolest izuzetno teška i da su komplikacije različite, često i izenenadne. Kaže da se dešava da je neko u dobrom opštem stanju, razgovara sa lekarima i da za sat vremena umre.

Kada je reč o vakcinaciji, ukazuje da maske ne sme da se skine posle primanja prve doze vakcine.– Prva doza, druga doza + 14 dana i apsolutno smo zaštićeni – da nećemo dobiti težu sliku. Možete da obolite, ali biće obična prehlada. Dok ste bolestni i zarazni ne smete ni sa kim da se viđate, možete da prenesete bolest – kaže dr Ivo Udovičić.

Dodaje da u bolnici ima pacijenata koji su se zarazili oko primanja druge doze, ali svi imaju blag oblik i nema problema sa bolešću.

Prof. dr Radmilo Janković, zamenik direktorka KC Niš i direktor Klinike za anesteziju i intenzivnu terapiju KC Niš, ukazuje da se situacija na jugu Srbije dramatično pogoršava poslednjih dana.

– Osim Vranja, danas Niš ima ubedljivo najveći broj zaraženih od početka epidemije, to je dva i po puta više nego u Beogradu ako gledate na sto hiljada stanovnika. To opterećuje zdravstveni sistem – naglašava dr Radmilo Janković.

Ukazuje da se kapaciteti jako brzo pune i da su gotovo iscrpljeni u svim bolnicama na jugu Srbije.

– Naše ljudstvo je na dva mesta, to je veliko opterećenje. Bila je potrebna jedna šibica da se zapali, videlo se da neće biti bolje, i da će okupljanje na skijalištima napraviti eksploziju – kaže zamenik direktora KC Niš.

Smatra da u genetici leži odgovor zašto različite osobe razvijaju različitu kliničku sliku.

– Prvo je to aktuna virusna infekcija, zatim preterani imuni odgovor, pa posledice onoga što je virus napravio svakom organu. Poremećuje se čitav sistem i najviše pogađa sistem koagulacije – kaže dr Radmilo Janković.

Prof. dr Predrag Sazdanović, direktor KC Kragujevac, kaže da je situacija u tom gradu takođe ozbiljna. Trenutno se leče 202 pacijenta, odk ojih je 56 na intenzivnoj nezi, koji, kaže, zahtevaju izuzetno skupu i brižnu negu.

– Brojke su porasle za 65 odsto za mesec dana, to znači da je sve krenulo da raste pred Sretenje sa eksplozijom posle Sretenja. Mi moramo kao kliničari i lekari da kažemo istinu – suština je jednostavna: imamo epidemiju, mere, virus koji nismo dovoljno upoznali, i moramo da uključimo logiku i pitamo se gde je izvor – tamo gde su druženja i mesta širenja virusa – ističe direktor KC Kragujevac.

Ukazuje da je došlo do horizontalnog zaražavanja i da su čitave porodice u bolnicama.

– Klinička slika je teža kod starijih. Nema polne razlike. Bitno je da imamo pacijente koji brzo dobiju najteže oblike klininičke slike, u roku od dva tri dana od početka bolesti znamo da ćemo staviti na neku vrstu respiratora – navodi Sazdanović.

Podseća da Klinički centar već godinu dana igra na tri fronta – kovid, nekovid i sredina koja razdvaja dva dela.

– Nismo prestali da lečimo sve druge pacijente. Imali smo ambiciozne planove da radimo onkološke pacijente, moraćemo da redukujemo te stvari. Sistem je kao harmonika, mora da se širi, a trpeće onkološki, vaskularni i cerebrovaskularni pacijenti – napominje Sazdanović.

Profesorka imunologije Vera Pravica sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu navodi da o virusu dosta toga znamo ali i da mnogo toga još ne znamo,

– Ne znamo kako naš imunski sistem reaguje na virus koji se tako ponaša, koji se ne ponaša predvidivo. Mene brine što se javlja bolest, tu je vakcinacija ono što spasava. Kad imate infekciju i bilo koji oblik bolesti, vi ne možete da predvidite ni kompletnu reakciju imunskog sistema i različite komplikacije koje mogu da nastane posle blagog oblika da imate teške i duge oblike. To je problem i to je nepredvidivo – kaže prof. Vera Pravica.

Navodi da je reakcija na virus strašno individualna i da se ne zna kako će se organizam ponašati kroz nekoliko dana.

Ukazuje da je virus klasičan SARS virus koji izaziva ozbiljan respiratorni sindrom.

– Može da izazove autoimunske fenomene – naš imunski sistem umesto da se bori samo protiv virusa, počinje da se usmerava i protiv sopstvenih sturktura. Nije ovo jedini takav virus, ali je činjenica da ima raznih simtpoma gde može da napadne razna tkiva i organe što nije posledica delovanja virusa, već našeg imunskog sistema – kaže prof. imunilogije.

Ukazuje da još nije definitivno šta odjednom prelomi situaciju.

Kada je reč o stvaranju antitela posle vakcinacije, prof. Vera Pravica navodi da su istraživanja ukazala da, ako ste izloženi virusu, a ne razbolite se, da je imunski dogovor adekvatan.

– Ne treba raditi samo antitela, nije to samo ono što nas štiti, važne su i memorijske ćelije koje se stvaraju – koje su zapamtile prvi kontakt sa virusom i moći će brže, bolje i efikasnije da reaguju u sledećem kontaktu – napominje prof. Vera Pravica.

Napiši komentar

komentari

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom. Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara. Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Godinu dana korone u Srbiji: Šta je struka do sada naučila o virusu". Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se radionica za mehaničarske i limarsko-farbarske usluge u Čačku

Izdajem radionicu za mehaničarske usluge sa 4 dizalice u užem centru grada. Izdajem radionicu za limarsko- farbarske usluge sa komorom u užem centru grada. Informacije možete dobiti na: 062/162 1111

“VINOMANIJA” ZLATIBOR 27.07.2024.GODINE PREZENTACIJA HYUNDAI “TUCSTON” – TERASA I PLATO ISPRED HOTELA PALISAD

Pridružite nam se na Festivalu  “Vinomanija” na Zlatiboru 27. julai otkrite najnovi model Hyundai Tuscona iz 2024. godine

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

Pogledaj sve oglase

Pročitaj slične vesti

OKTOBAR-MESEC BORBE PROTIV RAKA DOJKE

Otkrivanjem raka dojke u ranoj fazi pruža se mogućnost za efikasnije lečenje-primenom odgovarajuće   savremene terapije, a značajno se unapređuje i kvalitet života

Deformitet kičmenog stuba kod dece i odraslih sve češći problem

Deformitet kičmenog stuba kod dece može  uticati na rast, pa čak i na funkciju pluća, samo ciljanim korektivnim vežbama, vraćamo snagu i elastičnost mičićima  i mekim  tkivima.

Veliki broj Užičana podržao kampanju  ,, Daj pedalu raku”

Osim u Užicu, kampanja se realizuje u još 30 gradova , a  sve aktivnosti u oktobru-  mesecu borbe protiv raka dojke usmerene su da se ukaže  na značaj preventivnih pregleda, skrining mamografiju. 

Pogledaj sve vesti

pretraži sajt

Zapratite nas na fejsbuku

redakcija@infopress.rs

Marketing@infopress.rs

VRATITE SE NA POČETAK STRANE
angle-double-up