Prema najnovijem mesečnom izveštaju Gradskog zavoda za javno zdravlje, u oktobru je zabeleženo preko 700 slučajeva osoba zaraženih virusom varičele, što predstavlja značajan porast u odnosu na prethodne periode u godini.
Ovakve mini-epidemije ovčijih boginja javljaju se sporadično, u talasima, najpre u vrtićima i školama. Iako nema striktnog pravila, češće su u zimskim mesecima kada deca, ali i odrasli, provode više vremena u zatvorenom prostoru.
Varičela je virus koji se lako i brzo širi i izuzetno je zarazan. Prenosi preko disajnih organa, spade u takozvane “kapljične” infekcije. Ovo znači da će samo jedno zarazno dete zaraziti sve s kojima je bilo u kontaktu, a nisu do sada preležali ovčije boginje.
Period inkubacije, odnosno period koji prođe od prvog kontakta s virusom do pojave prvih simptoma, može da traje od 7 do 28 dana. Obolela osoba najzaraznija je dva dana pre izbijanja ospe, a bolest se na druge može preneti narednih desetak dana, sve dok se sve promene na koži ne “osuše”, a nove boginje prestanu da “iskaču”.
Prouzrokovač varičele je virus (varičela – zoster virus), koji spada u familiju herpes virusa. Ovaj virus pre svega napada kožu i sluzokožu, pa se zato javlja u formi boginja. Ono što je dobra stvar, posle završetka infekcije, virus ostavlja doživotni imunitet.
Međutim, čak i kad se bolest preleži, ovaj virus može da ostane “uspavan” u nervnim ganglionima, tako da pad imuniteta kasnije u životu može ponovo da ga aktivira, ali tada po telu ne “iskaču” klasične boginje, već se javlja vrlo neprijatan herpes zoster.
Iako ovčije boginje u proseku traju dve nedelje, ukoliko imunitet deteta ili odrasle osobe tokom bolesti značajno oslabi, mogu se pojaviti komplikacije, koje su učestalije kod starijih od 13 godina. Najčešće su one na disajnim organima, a izuzetno retko se javlja blaga forma zapaljena mozga (enecefalitis malog mozga) i druge neurološke komplikacije.
Šta uraditi ako dobijemo varičele?
Za početak, važno je javiti se svom lekaru, kako bi on najpre procenio da li su zaista u pitanju ovčije boginje, da li je neophodno propisati antivirusnu terapiju i, naravno, obolelom detetu naložio obaveznu poštedu od boravka u školi ili vrtiću, a odrasloj osobi otvorio bolovanje.
Kada je lekar siguran da je bolest pod kontrolom, uglavnom se sprovodi takozvana simptomatska terapija, a ovo su osnovne smernice u tretiranju osobe obolele od varičele:
– strogo je zabranjen kontakt sa osobama koje nisu preležale varičele, a posebno sa onima koji spadaju u rizičnu grupu: trudnice, bebe stare do godinu dana, osobe starije od 13 godina, kao i osobe za koje se zna da imaju slab imunitet
– povišena telesna temperatura obara se paracetamolom, jer bi u slučaju ovčijih boginja, posebno kod dece, trebalo izbegavati preparate na bazi ibuprofena
– ukoliko su se boginje pojavile u sluzokoži usne duplje, to može biti veoma bolno, pa se savetuje da se paracetamol uzme dvadesetak minuta pre obroka, kako bi se olakšao unos hrane
– unos tečnosti je veoma važan, a savršen izbor je hladna, ali ne ledena, voda
– uprkos uvreženom mišljenju da se tokom boginja ne treba kupati, tuširanje i pranje kose se i te kako preporučuje, kako bi se vodom isprali svi virusi s tela
– zbog učestalog znojenja, savetuje se boravak u manje zagrejanim prostorijama, a odeća bi trebalo da bude od prirodnih i prozračnih materijala
– u prvih desetak dana bolesti trebalo bi izbegavati direktno izlaganje sunčevim zracima
– iako je svrab neizdrživ, nikako se ne treba češati, a deci je važno skratiti i isturpijati nokte, jer češanje i skidanje krastica može dovesti do sekundarne, bakterijske infekcije i drugih komplikacija koje mogu doživotno da ostave ružne ožiljke po koži
Srećom, na našem tržištu postoji odlično sredstvo koje ublažava svrab, a pogodno je I za decu i za odrasle koji imaju ovčije boginje.
U pitanju je preparat Virasoothe, koji u sebi sadrži savremeni i naučno utemeljen koncept aktivnih supstanci – osmo Care tehnologija.
Virasoothe dolazi u obliku gela ili spreja, a čim se nanese na kožu, pruža trenutni efekat prijatnog hlađenja
Ovaj preparat efikasno sprečava svrab, češanje i infekciju kože, a istovremeno ubrzava zaceljenje i prevenira ožiljke.
Nanosi se jednostavno, dva do tri puta (po potrebi i češće), na čistu kožu. Savetuje se njegova primena čim se pojave makule, odnosno nikako ne treba čekati da već počne svrab. Primenjuje se sve dok se boginje ne sasuše i otpadnu.
Virasoothe sprej se nanosi sa udaljenosti od desetak santimetara, a Virasoothe gel se čistim rukama nežno nanosi na promene na koži.
Virasoothe gel ili sprej se lako koristi i bezbedan je za sve uzraste od 6 meseci. Uz konsultaciju sa lekarom moguće ga je koristiti i kod mlađih beba.