Naši čitaoci koji Badnji dan provode u Sjedinjenim Američkim Državama poslali su redakciji portala Info Press snimke sa Rodeo takmičenja, popularnog sporta u više zemalja.
Rodeo je takmičarski sport koji je nastao radnom praksom čuvanja stoke u Španiji, Meksiku i kasnije Centralnoj Americi, Južnoj Americi, Sjedinjenim Državama, Kanadi, Australiji, Novom Zelandu i Filipinima. Zasnovan je na veštinama koje su bile neophodne vakuerima na čareriji, i kasnijim kaubojima u današnjem zapadnom delu Sjedinjenih Država, zapadnoj Kanadi i severnom Meksiku. Danas je to sportski događaj koji uključuje konje i drugu stoku, osmišljen da testira veštinu i brzinu kauboja. Profesionalni rodeo u američkom stilu uglavnom uključujе sledeće događaje: svezivanje kanapom, timsko vezivanje, rvanje vola, jahanje razuzdanog konja sa sedlom i bez sedla, jahanje bikova i trka oko buradi. Događaji su podeljeni u dve osnovne kategorije: grubi događaji i događaji s odmeravanjem vremena. U zavisnosti od upravne organizacije i regiona, drugi događaji takođe mogu biti deo nekih rodea, kao što su vezivanje odbegle stoke, vezivanje koza i galop između motki.
Američki rodeo, koji je posebno popularan danas u kanadskoj provinciji Alberta i širom zapadnih Sjedinjenih Država, zvanični je državni sport Vajominga, Južne Dakote i Teksasa. Ikonična slika siluete „jahača na razuzdalom konju” je registrovani zaštitni znak federacije i države Vajoming. Zakonodavna skupština Alberte razmatrala je da američki rodeo postane zvanični sport te provincije. Međutim, zakonsko odobronje tek treba da bude doneseno.
U Sjedinjenim Državama profesionalnim rodeom upravljaju i sankcionišu ga Profesionalna asocijacija rodeo kauboja (PRCA) i Ženska profesionalna rodeo asocijacija (VPRA), dok druga udruženja upravljaju dečjim, srednjoškolskim, studentskim, poluprofesionalnim i seniorskim rodeom. Asocijacije postoje i za Indijance i druge manjinske grupe. Tradicionalna sezona za takmičarski rodeo traje od proleća do jeseni, dok krug modernog profesionalnog rodea traje duže, a završava se sa PRCA Nacionalnim finalnim rodeom (NFR) u Las Vegasu, Nevada, koji se održava svakog decembra.Rodeo je izazvao opoziciju zastupnika životinjskih prava i dobrobiti životinja, koji tvrde da razna takmičenja predstavljaju okrutnost prema životinjama. Američka rodeo industrija postigla je napredak u poboljšanju dobrobiti rodeo životinja, sa posebnim zahtevima za veterinarsku negu i drugim propisima koji štite rodeo životinje. Uprkos toga, rodeu se protivi niz organizacija za zaštitu životinja u Sjedinjenim Državama i Kanadi. Neke lokalne i državne vlasti u Severnoj Americi zabranile su ili ograničile rodeo, određene rodeo događaje ili vrste opreme. Internacionalno, rodeo je zabranjen u Velikoj Britaniji i Holandiji, a druge evropske države postavljaju ograničenja na određene prakse.