Veoma teška i izazovana, bila je 2024. godina za JKP Komunalac Čačak. Najveći problemi za to komunalno preduzeće počeli su početkom maja, kada se zapalila deponiija Duboko, nakon čega je obustavljeno odvoženje otpada iz Čačka na deponiju u Užicu. U medjuvremenu rešenje je iznadjeno pa se otpad iz Čačka odvozi na deponiju u Lapovo.
Turbulentna je bila 2024. za JKP Komunalac. Najpre požar, a potom i višemesečne blokade u Užicu za kamione koji dopremaju komunalni otpad iz Čačka, pa zatvaranje regionalne deponije Duboko za sve korisnike, zatim deponovanje otpada na transef stanicu u Prelićima što je izazvali negodovanje, a zatim i blokade pretovarne stanice od strane meštana Pelića. Otpad iz Čačka odvozio se tokom godine i u Kraljevo, Knić, Kragujevac, a zatim i u Jagodinu, da bi se konačno iznašlo trajnije rešenje da se otpad odvozi na deponiju u Lapovu. Sve ostalo, u tom preduzeću, u toku prošle godine bilo je u čini se u drugom planu.
„Vrlo teška poslovna godina je iza nas i ne bi bilo dobro da se ponovi. Zadovoljna sam jer smo doneli sijaset odluka, pravilnika, što smo uspeli da uredimo normativni deo poslovanja, ali problem sa deponovanjem komunalnog otpada, mislim da nije zadesio nijednog rukovodioca pre mene. Da ste u poziciji da svakog dana imate od 120 do 140 tona otpada i da nemate gde da ga deponujete. Mi smo bili brzi i rešavali problem i mislim da gradjani Čačka nisu osetili taj problem jer su kontejneri pražnjeni utvrdjenom dinamikom i pored visokih temperatura, a reper su zadovoljni korisnici koji redovno izmiruju svoje račune”, ističe Mirjana Djoković direktorka JKP Komunalac.
Iako je Grad Čačak procentualno najveći osnivač deponije Duboko, komunani otpad tamo nije mogao da se odvozi što zbog dobro poznatih razloga, što zbog nedostatka dozvole za rad deponije, koja je istekla još pre dve godine, a u medjuvremenu ministarstvo za zaštitu životne sredine nije izdalo novu. Sve to prourokovalo je ogromne količine otpada od čak 26 000 tona koliko je, od maja do kraja godine, bilo na transfer stanici u Prelićima. Pred kraj godine sav otpad je uklonjen sa transef stanice i tamo će se samo vršiti pretovar kako je i planirano.
„Mi smo uspeli to da rešimo uz pojačan odvoz oko 150 tona na sanitarnu deponiju u Jagodinu i 100 tona u Lapovo. Sada se to dešava na dnevnom nivou – ono što stigne na transfer stanicu odveze se ka deponijama i to savršeno funkcioniše. Cena je previsoka, a gradjani moraju da znaju da je za nas najisplativiji sistem Duboku gde je cena 2 400 tona po toni plus PDV, a sada plaćamo 4 200 dinara po toni plus PDV i to nije malo. Zbog toga je i bilo istorisko povećanje cene odnošenja komunalnog optada od 65 odsto na sednici Skupštine grada, 12. novembra i nije bilo većih negodovanja gradjana jer su bili svesni u kakvom se probelmu nalazimo. Mi ćemo se truditi da obezbedimo deponijski prostor na vreme i sada smo aneksirali ugovore do kraja februara, do okončanja tendera, kada ćemo znati gde odlažemo otpad. To mora biti deponija koja može da istrpi naše količine otpada”, pojašnjava direktorka JKP Komunalac.
U sličnom problemu su i svi ostali korisnici regionalne deponije Duboko i kako stvari stoje pribegli su istom rešenju kao Čačak, pa komunalni otpad odvoze takodje u Lapovo na privatnu deponiju. Komunalac je za transport otpada iz Čačka obezbedio dva specijalizova kamiona, dok će treći, uz nadoknadu, dobiti od regionalne deponije o čemu se pregovara. Za odvoženje otpada se obezbediće se godišenje 200 miliona dinara. U krugu Komunalca, pred kraj prošle godine, na osnovu dogovora čelnika dva grada, Čačka i Užica, počeo je i pretovar i komunalnog otpada iz Užica koji se potom odvozi u Lapovo. To je najpre iznenadilo gradjane Čačka, a gradonačelnik Todorović je obećao da je rešenje privremeno do kraja marta ove godine.
„Jeste neobično da Užice rešava pretovar smeća na prostoru Komunalca u Čačku, ali to je odluka Koordinacionog tela i ja to poštujem.Naše preduzeće nema problema i ono šte je važno jeste da sve što se dopremi jednog dana, istog dana se i otpremi na deponiju. Nema zastoja, ni gomilanja smeća. Ovo nije farmako industrija niti fabrika lekova, ovo je preduzeže koje se bavi zbrinjavanjem mešanog komunalnog otpada i na nama je da na najjeftiniji način rešimo pitanje odnošenja otpada. Radimo na iznalaženju novog načina rada, a o tome ćemo detaljno govoriti kada taj sistem zaživi”, ističe Mirjana Djoković.
Plan je da novi sistem rada, odvajanje komunalnog otpada i presovanje i kalibriranje mokrog otpada zaživi krajem marta ili početkom aprila, a to bi osim zarade, značajno i smanjilo količine komunalnog otpada koje će odvoziti na deponiju u Lapovu.
Komunalac ima nenaplaćena potraživanja u iznosu 239 miliona dinara, od čega 89 miliona je dug fizičkih lica,dok se preostali iznos odnosi na dugovanja preduzeća u restrukturiranju ili u stečaju ili na privredne subjekte koje je Komunalac tužio zbog neizmirenih dugovanja.
JKP Komunlac trenutno ima 270 zaposlenih, a nedostaju radnici koji rade na pražnjnju katni u Radnim jedinicama Čistoća i Higijena.