Jedna od grana privrede koja je najviše pogođena epidemijom koronavirusom je turizam. Svetska turistička organizacija procenila je da će zbog pandemije obim međunarodnog turizma ove godine pasti i do 80 odsto u odnosu na prošlu godinu, i da će usled toga pod upitnikom biti najmanje 100 miliona radnih mesta. A, gubici u srpskom turizmu zbog pandemije koronavirusa procenjuju se na oko 300 miliona evra u prvih šest meseci ove godine.
Georgi Genov iz Udruženja hotelijera HORES, odnosno poslovnog udruženja hotelsko-ugostiteljske privrede rekao je gostujući u Jutarnjem programu da su u Srbiji najugroženiji hotelijeri i ugostitelji u Beogradu i drugim većim gradovima.
Georgi Genov iz Udruženja hotelijera HORES, odnosno poslovnog udruženja hotelsko-ugostiteljske privrede rekao je gostujući u Jutarnjem programu da su u Srbiji najugroženiji hotelijeri i ugostitelji u Beogradu i drugim većim gradovima.Gostovanje Georgi Genova u Jutarnjem programu
“Popunjenost je do dva procenta za hotrele sa četiri i pet zvezdica, a ogroman je problem jer nema ni rezervacija i vi neznate da li ćete imati goste sledeće nedelje. Nema više kongresnog turizma i većih okupljanja. Možda bi bolje prošli da imamo više hotela sa tri zvezdice i koji mogu da se prenamene u poslovni prostor ili porodične hotele”, rekao je Genov.
U svetu će, procenjuje se, čak 197 od 330 miliona zaposlenih u turizmu ostati bez posla.
“Činjenica je da će polovina ostati bez posla. Vi po prvi put imate situaciju da se poslodavci bore za zaposlene. Što se tiče Srbije prva projekcija za oporavak je mart sledeće godine”. ističe Genov.
Recept za opstanak hotela, posebno sa četiri i pet zvezdica čiji je kvadrat skup, ne postoji, kaže Genov.
“Šanse imaju oni menadžeri koji uspeju da se prilagode, recept ne postoji. Banjski hoteli imaju velike šanse jer turistička mesta po Srbiji funkcionišu a u ekspanziji je i seoski turizam ali ti smeštajni kapaciteti moraju da se kategorišu”, naglašava Genov.
Kada je reč o pomoći države, Genov ističe da su pomoć dobili svi ali da pomoć mora da se usmeri ka onima koji su najpogođeniji zbog epidemije koronavirusa.
“Država je izašla svima u susret ali mi i dalje čekamo sektorske mere jer smo mi najugroženiji. Fiskalana politika takođe treba da razmisli o recimo smanjenju PDV-a, zatim još nemamo zakonom definisano angažovanje sezonskih radnika u turizmu. Tako je 30.000 ljudi ostalo bez posla jer je trebalo angažovanje na dan-dva a poslodavac ne može da prijavi radnika za rad do 20 sati nedeljno”, objašnjava Genov.
Genov ističe i da je veliki broj restorana i noćnih klubova takođe u problemu i smatra da treba jasnije definisati meru socijalne distance prema kvadraturi i kapacitetu objekta.
“Mi krećemo u serifikaciju hotela, restorana i drugih uhostiteljskih objekata kako bi bi se gosti osećali bezbedno, jer jedino tako ćemo moći da preživimo. Imamo podršku resornog ministarstva i Turiističke organizacije, a sertifikat o sigurnoj zoni garantuje uprava hotela odnosno ugostiteljskog objekta, da ispunjavaju sve bezbednosne protokole”, rekao je za RTS Georgi Genov iz Udruženja hotelijera HORES.