Predstavnici privrede, univerziteta i ministarstva odbrane razmatrali su najvažnije elemente Nacionalnog programa industrije 4.0 koji je pripremio Mašinski fakultet u Beogradu, koji je jedan od rodonačelnika pokreta industrije 4.0 u Srbiji.
Reč je o novom modelu automatizacije u fabrikama koji se primenjuje od 2011. godine kada je Nemačka donela nacionalni program primene koncepta 4.0, a koji je od tada do sada usvojilo 35 zemalja. Zahvaljujući novim modelima informaciono – komunikacionih tehnologija, automatizacija proizvodnih tehnoloških i drugih procesa postavlja se na novim osnovama tako da se dobijaju kvalitativni parametri razvoja koji su bili nepoznati, ističe profesor Mašinskog fakulteta i organizator panela prof.dr Vidosav Majstorović.
„Obrazovanje vezano za rad u industrijskim preduzećima počev od tehničara preko inženjera mora da se postavi na novim osnovama koje se zasnivaju na konceptu industrije 4.0. Takođe, moraju da se uspostave novi poslovni modeli fabrika koji će biti orijentisani na novom konceptu digitalizacije i da sve to prati odgovarajući program uz podršku Vlade i ministarstva ekonomije i ministarstva za nauku i tehnologiju kako bi se realizovao u praksi“, ističe prof. dr Vidosav Majstorović.
Izrada novog koncepta industrijalizacije zasniva se na primeni tehnologija i novih poslovnih modela na kojima se on zasniva, ističe profesor Majstorović. Suština je da se mala i srednja preduzeća, koja čine osnovu industrijskog razvoja Srbije, automatizuju po konceptu industrije 4.0 u lancu digitalne nabavke velikih poslovnih sistema, bilo u okruženju bilo u okviru EU, kako bi pokrenuli svoj biznis model zasnovan na ovom konceptu.
Kompanija „Sloboda“ u poslednjih 10 godina ulaže značajna sredstva u poboljšanje opreme i tehnološku modernizaciju procesa proizvodnje. U ovoj godini planirane su investicije između sedam i osam miliona evra, od čega će značaj deo sredstava biti opredeljen za nove tehnologije, automatizaciju i robotizaciju posebno u „opasnim“ pogonima sa ciljem da se poboljša bezbednost radnika i zaštita na radu.
„Normalno, mi nismo zadovoljni. Gledamo da to poboljšamo u narednom periodu i zato se trudimo da saznamo što više i da ta saznanja primenimo u našim radionicama kako bi povećali produktivnost proizvodnje i što je veoma bitno da poboljšamo bezbednost i zaštitu na radu“, kaže generalni direktor Kompanije „Sloboda“ Zoran Stefanović.
Uprava za odbrambene tehnologije ministarstva odbrane Republike Srbije će podržati razvoj, ne samo novog naoružanja i vojne opreme, već i razvoj, koji će doprineti tehloškom unapređenju celokupne odbrambene industrije Srbije.
„Industrija 4.0 sa aditivnim tehnologijama, robotizacijom i nano – tehnologijama predstavlja pionirski poduhvat, a odbrambena indsutrija je već napravila određene korake u tom procesu“, istakao je general major prof. dr Mladen Vuruna, načelnik Uprava za odbrambene tehnologije ministarstva odbrane.
Poslednjih dve tri godine država izdvaja značajna sredstva za ministarstvo odbrane, pre svega za razvoj naoružanja i vojne opreme, s obzirom na to da su kapaciteti domaće vojne industrije gotovo u potpunosti razoreni tokom Nato bombardovanja 1999. godine, istakao je načelnik Uprava za odbrambene tehnologije ministarstva odbrane.