U Valjaonici aluminijuma “Impol Seval” Sevojno završena je realizacija projekta revitalizacije peći za žarenje aluminijumskih traka, koji za direktan efekat ima smanjenje emisija ugljen dioksida u ovom tehnološkom procesu. Projekat je radjen uz podršku Evropske unije i u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine, Švedskom agencijom za medjunarodnu saradnju i Evropskom investicionom bankom. Projekat “Revitalizacije peći za žarenje aluminijumskih traka V-5/3 u cilju smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte”, u sevojničkoj Valjaonici aluminijuma “Impol Seval”, realizovan u primarnom cilju dekarbonizacije privrede i smanjenja zagadjena životne sredine, jedan je od projekta “Evropske zelene agende” podržan kroz Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).
Pored revitalizacije i modernizacije peći za žarenje aluminjumskih traka u tehničkom smislu, ovaj projekat obuhvatio je i Izradu Studije o dekarbonizaciji proizvodnje koja se odnosi na postrojenje “Impol Sevala” u celini i daje kompaniji preporuke na koji način u budućnosti mogu da smanje ugljenični otisak u procesu proizvodnje.
“Mi smo se kao društveno-odgovorno preduzeće prijavili da učestvujemo u ovom projektu i nismo se prevarili. Dobili smo pored Granta i Studiju o dekarbonizaciji što je nama veoma važno. Ujedno, iz Minstarstva smo dobili i pomoć kako bi smo ispunili sve uslove za dobijanje Integrisane doizvole i očekujemo da je možda i danas potpisana, ali ne smemo da se hvalimo unapred,” rekao je na promociji projekta “Revitalizacije peći za žarenje aluminijumskih traka V-5/3 u cilju smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte”, Ninko Tešić, generani direktor “Impol Sevala”.
“Na osnovu merenja izvršenih u periodu nakon revitalizacije, od juna do oktobra ove godine, potrošnja prirodnog gasana peći V-5/3 smanjena je za 55 % u odnosu na period pre revitalizacije. To praktično znači da je emisija ugljen dioksida smanjena za oko 550 tona na godišnjem nivou,” percizirao je Milenko Topalović, direktor Sektora kvaliteta, zaštite životne sredine i održivog razvoja “Impol Seval-a ” u Sevojnu.
Ukupno ulaganje za realizaciju projekta “Revitalizacija peći za žarenje aluminijumskih traka V-5/3 u cilju smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte” iznosi oko 1,1 milion evra, pri čemu su donatori obezbedili sufinansiranje u iznosu od 205 hiljada dolara.
Na tržištu Evropske unije trenutno cena jednog kupona kojim se opravdava emisija 1 tone ugljen dioksida, iznosi oko 65 do 70 evra. Prema toj računici benefit koji kompanija “Impol Seval” ostvaruje investicijom realizacije projekta “Revitalizacije peći za žarenje aluminijumskih traka u cilju smanjenja emisije gasova sa efektom staklene bašte”, na godišnjem nivou, iznosi oko 35 000 evra.