Rok za podnošenje poreske prijave za ekološku taksu za pravna lica i preduzetnike ističe 31. jula. To je između ostalog definisano posebnom uredbom Vlade Srbije iz decembra 2019, a iznos naknade za pravna lica i preduzetnike utvđuje se prema stepenu negativnog uticaja na životnu sredinu.
Delatnosti pravnih lica i preduzetnika razvrstane su prema stepenu negativnog uticaja na životnu sredinu na one koje imaju veliki, srednji i mali uticaj na životnu sredinu.
„Ako se dogodi da jedno pravno lice obavlja delatnost u neliko lokalnih samouprava onda se iznos za ekološku taksu deli srazmerno broju lokalnih samouprava gde se aktivnost obavlja. Ono što je za nas ključno, jeste da nakon poreskog zaduženja pravna lica blagovremeno izvrše uplatu, kako bismo mogli da znamo kojim iznosom novca raspoalžemo za narednu budžetsku godinu. Obzirom da se to obojene pare tim novcem će moći da s efinansiraju odredjene zelene aktivnosti koje će biti udenute u program zaštite životne sredine”, pojašnjava pomoćnica gradonačelnika Čačka Mirjana Đoković, resorno zadužena za ekologiju.
Iznos naknade za pravna lica i preduzetnike, prema stepenu negativnog uticaja na životnu sredinu kreće se od 5. 000 za mikro preduzeća i preduzetnike do čak 2 miliona dinara za velika preduzeća koja najviše i zagađuju životnu sredinu. Poresko zaduženje za ekologiju se može plati u celosti ili kvartalno, kao I svako drugo poresko zaduženje.
“Očekujemo da se po osnovu ekoloških taksi u gradski bužet slije oko 120 miliona dinara. Dobro su došle i sve sugestije i ideje koje mogu da se udenu u program zaštitte životne sredine kako bismo u nekoj narednoj budžetskoj godini mogli da ih i finansiramo”, pojašnjava pomoćnica gradonačelnika Čačka .
Epidemija Covid 19 je u značajnoj meri poremetila poslovanje privrednih subjekata u Srbiji, ali za sada nema naznaka da bi, zbog specifičnih uslova poslovanja, moglo biti oslobadjanja plaćanja obaveze za ekološke takes za tekuću godinu.