Zatvaranjem velikih privrednih giganata poput Industrije tepiha, fabrike košulja “Javor“ i drvnoprerađivačke industrije “ŠPIK“ , koji su upošljavali blizu 12 000 radnika, Ivanjica je postala privredno mrtav grad. Na evidenciji tržišta rada našlo se oko 6 000 ljudi bez mogućnosti zaposlenja pa su mnogi odlučili da započnu sopstveni biznis. Pospešivanje privredne proizvodnje u potpunosti je prevazilazilo okvire lokalnog budžeta pa su ključnu ulogu u razvoju, sada već uspešnih, malih i srednjih preduzeća imale donacije Vlade Republike Švajcarske koje su preko Evropskog Progresa i EU PRO Programa implementirane na području ivanjičke opštine.
U prethodnih pet godina deset firmi iz Ivanjice dobilo je potrebnu opremu (mašine) u vrednosti preko 150 000 eura što je uticalo na proširenje obima posla i upošljavanje 50 novih radnika.
U početku, male radionice sa jednom do dve mašine i isto toliko radnika, naslonjene isključivo na entuzijazam i želju za napretkom, zahvaljujući sredstvima EU danas su ozbiljna preduzeća i zamajac privrednog razvoja Ivanjice.
Ravnomerni društveno-ekonomskI razvoj Srbije, Evropska unija podržava kontinuirano, već pola decenije, kroz programe koji za cilj imaju veću konkurentnost mikro i malih preduzeća, poboljšanje poslovnog okruženja i unapređenje socijalne kohezije u 99 jedinica lokalne samouprave, dva regiona: Šumadije i zapadne Srbije i Regionu južne i istočne Srbije. Aktivnosti na terenu sprovodi Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS).