Od ove godine primenjuju se izmene čak 21 zakonskog propisa koji se odnose na privredu, a 90 odsto tih izmena stupa na snagu od početka 2025. Reč je o setu Zakona koji su u direktonoj vezi sa strukturnim reformama I najavljenim unapredjenjem poslovnog okruženja.
Privredu očekuje izmena čitavog seta zakonskih propisa , a menju glavnim si izmene Zakona o porezu na dodatnu vrednost evidentiranju preko elektronskog praćenja poreza na imovinu, I socijalnog osiguranja koje će se priemnivati od marta ove godine. Kako su najvili predstavnici ministarstva za privredu izmene Zakona porezu na dodatu vrednost su važne jer donose postepeno uvodjenje svih predulsova za preliminarnu PDV prijavu.
“Jedna od ključnih izmena Zakona o PDV-u odnosi se na preciziranje situacija kada se promet dobara i usluga ne smatra izvršenim. Ovo uključuje prenos celokupne ili dela imovine bez PDV-a, ako sticalac nastavlja istu delatnost:To je jako itno kod preuzimanja imovine da se ne duplira plaćanje PDV-a. Propis se odnosi i na zamenjena dobra u garantnom roku, što više ne podleže dodatnom oporezivanju. Besplatni poslovni uzorci i reklamni materijal u ograničenim količinama sada se jasno definišu kao oslobođeni PDV-a. Ukoliko se uslovi za izuzeće u roku od tri godine promene, sticalac je u obavezi da naknadno obračuna PDV, što donosi dodatnu odgovornost poslovnim subjektima. Za sve koji posluju sa izmenama cena ili osnovice zakon sada detaljnije reguliše procedure. Ako dođe do povećanja cene, obveznici moraju odmah da obračunaju i prijave dodatni PDV. Smanjenje cene moguće je samo uz pismenu potvrdu klijenta da je izvršio ispravku odbitka prethodnog PDV-a. Kada je reč o uslugama čija je naknada uključena u carinsku vrednost uvezenih dobara, osnovica za PDV sada će biti razlika između ukupnog iznosa naknade i iznosa uključenog u carinu. Ovo je posebno važno za preduzeća koja se oslanjaju na uvozne aktivnosti. Kada se osnovica za promet dobara i usluga menja, bilo da je smanjena ili povećana, poreski obveznici su u obavezi da isprave odbitak prethodnog poreza. Posebno je regulisano smanjenje avansa, storniranje računa ili korekcija na osnovu sudskih poravnanja. Novina je i to što se korekcije moraju izvršiti u periodu u kom je osnovica promenjena”, pojašnjava Gorana Tanasković iz Regionalne privredne komore MO I RO.
Od ove godine primenjuju se I izmene Zakona o doprinosima za socijalno osiguranje. Privrednici imaju pravo na olakšice za zapošljavanje lica koja prvi put stiču status zaposlenih u iznosu od 65 do 75 odsto, a rok važenja tih olakšica se produžava do kraja 2025. Kod prijava poreza na imovinu nema olakšica, već se primenjuju se odredjene izmene koje se odnose na izmene pravilnika o obrascima poreske prijave za utvrdivnjee poreza na iimovinu.
“Najvažnije izmene odnose se na slučajeve kada lokana smaouprava ne objavi prosečnu cenu za nepokretnosti u propisanom roku. U tom slučaju Pravilnik propisuje upotrebnu vrednost nepokretnosti prema drugim kriterijumima , a to znači da u odredjenoj zoni koristimo odgovarajuću nepokretnost u najopremljenijoj zoni”, ističe Tanasković.
Izmenama zakonskih propisa predvidja se da poljoprivrednici stiču pravo na PDV nadoknadu koja iznosi osam odsto od vrednosti prometa poljoprivrednih proizvoda i usluga. Isplata će se vršiti u novcu, a obveznici koji vrše otkup ovih dobara i usluga dužni su da izdaju priznanice. Iako poljoprivrednici čiji promet ne prelazi osam miliona dinara neće biti obveznici PDV-a, oni mogu dobrovoljno da se odluče za ovu obavezu, čime stiču pravo na odbitak prethodnog poreza i druge pogodnosti. Odluka o uvođenju ove obaveze važi minimum dve godine.
Od prvog januara 2025. primenjuju se I nova pravila za odlazak u penziju tako da žene sada mogu da ostvare to pravo sa navršenih 63 godine I 10 meseci I najmanje 15 godina radnog staža, osiguranja dok za muškarce I dalje važe isti uslovi 65 godina I najmanje 15 godina radnog staža.