Osim rešavanja problema u mlečnom govedarstvu, poljoprivrednici očekuju i isplatu subvencionisanih kredita koji su obećani u 2024. , kao i raspisivanje javnog poziva za osnovne podsticaje po hektaru. Sredstva po tom osnovu su im neophodna kako mi mogli da investiraju u proizvodnju jer se približava vreme za radove na njivama koje ne mogu da obave bez novca.
Radovi u poljoprivredi se zahuktavaju pa je i poljoprivrednicima neophodno više novca . Međutim , subvencionisani krediti po kamatnoj stopi od dva posto , na koje su računali, još uvek nisu isplaćeni, rekao je za TV plus Miroslav Matković iz Udruženja poljoprivrednika Srbije i Subotice. Novac je neophodan za đubrivo, seme i druge materijale.
,,Nama su obećali odmah posle Nove godine da će biti subvencionisani krediti od dva odsto. Znači evo februar mesec tih kredita nema još ni u najavi . Dobili smo sada samo preko medij a neko obećanje od Ministarstva da će biti u narednom periodu. Šta znači u narednom periodu.U narednom periodu može biti maj, jun. Pa mi u junu skidamo ječam , pčenicu, uljanu repicu. To je već trebalo da bude, a jako je veliki problem što mi sada treba da bacamo veštačko đubrivo . Puno poljoprivrednika se nije uspelo razdužiti ni od prošle godine , očekuje taj novac , a ne može na agro rok više da uzme , a subvencionisanih kredita još nema, još nisu objavili konkurs”, kaže Miroslav Matković iz Udruženja poljoprivrednika Srbije .
Važno je i što pre raspisivanje javnog poziva za osnovne subvencije po hektaru, kaže Matković. Sa druge strane iz resornog ministarstva kažu da će javni poziv za isplatu regresa za sertifikovanog semena u iznosu do 17.000 dinara biti raspisan do kraja aprila 2025.
,, Zašto još nije raspisan poziv za 18000 dinara direktnih davanja. Pa od toga poljoprivrednici ulažu . Mi trenutno živimo samo od subvencija. Niske otkupne cene, mlekari trenutno imaju problema sa aflatoksinima . Jeste bio aflatoksin, mi to ne sporimo, ali takva je godina. Šta je država preduzela povodom toga, šta je država preduzela da zaštiti tog jednog seljaka”, pita se Matković.
Novac za sertifikovano seme nije definisan Pravilnokom pa naš sagovornik sumnja da po trom osnovu može da bude isplaćeno i samo tri hiljade dinara i ništa više. Novac nije dobijen ni za osiguranje useva , a trebalo je da bude do karaja novembra , tvrdi Matković. Naglašava da ne zna šta se više čeka jer sve to stvara , prema njegovim rečim a, dodatno nezadovoljstvo poljoprivrednika.