MINISTARSTVO poljoprivrede je od početka ove godine isplatilo subvencije u vrednosti od 28,5 milijardi dinara. Time je realizovano 428.787 zahteva, što za ovogodišnje podsticaje, što za one zaostale iz prethodnih godina. U resornom ministarstvu ističu da su veći deo sredstava i opredeljeni budžet ostvareni u procentu od 93 odsto. Ipak, pojedini poljoprivrednici u Srbiji smatraju da su podsticaji u poljoprivredi izuzetno mali, naročito u biljnoj proizvodnji.
Kako su nam rekli u Ministarstvu poljoprivrede, broj zahteva se godišnje uvećava u proseku za 20 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Uprava za agrarna plaćanja radi na unapređenju procesa, kako bi se ubrzale obrade.
Ove godine je, samo u okviru Uprave, uvećana produkcija izdavanja rešenja za oko 60 odsto u odnosu na 2018. godinu – govore u Ministarstvu poljoprivrede. – Rezultat toga bila je obrada svih ispravnih zahteva iz 2017. i 2018. godine. S obzirom na to da podnošenje zahteva za određeni broj podsticaja još traje, precizne podatke o iznosu koji će biti prenet u narednu budžetsku godinu imaćemo krajem ove godine.
Prema rečima Miroslava Kiša, predsednika Asocijacije poljoprivrednika Vojvodine, ima poljoprivrednika koji nisu sve dobili ili im nešto od podsticaja kasni. Nadležni im, kaže on, govore da ili nije dobra dokumentacija, ili da im nedostaju kadrovi, pa je potrebno vreme da se sve to obradi.
– Agrarni budžet mogao bi da bude mnogo veći – ističe Kiš. – To je nešto što već godinama i decenijama pričamo, ali ovo sada je naša realnost. Država, očigledno, ne vidi poljoprivredu kao šansu, kao nešto u šta treba ulagati. Posedi su mali i usitnjeni, a ljudi iscrpljeni. Problema ima u mlečnom govedarstvu, stočarstvu, a i žitarice imaju nisku otkupnu cenu. Uvek apelujemo i tražimo više novca, ali ništa od toga. I tom poljoprivredniku, koji nije dobio subvencije, ili mu kasne, za njega je to sve.
Inače, prema podacima Uprave za poljoprivredno zemljište, ova godina je rekordna po površinama državnog zemljišta koje je dato u zakup. Najveću arendu ubiraju u Babušnici, Golupcu, Kniću, Kuršumliji, Medveđi, Prijepolju, Prokuplju, Raškoj…
PARE IZ EVROPE
ZA novac iz IPARD programa Evropske unije namenjen za ulaganje u proizvodnju mleka, mesa, voća i povrća poljoprivrednici mogu da se prijave do kraja nedelje. Prerađivači imaju rok do februara. Najveće interesovanje poljoprivrednici su pokazali za kupovinu mehanizacije, odnosno traktora. Za kupovinu traktora uz pomoć evropskog novca, stiglo je 437 zahteva.