Dok su mikropreduzeća pretrpela najviše posledica u poslovanju za vreme koronavirusa, mnogi privrednici su tražili šansu u drugim delatnostima, ipak ima primera novih zapošljavanja i proširenja proizvodnje. U “Forverku” u Čačku realizaciju investicionog plana korona je ubrzala, a konkurs za nova radna mesta je stalno otvoren.
U “Forverku” sada ima 400 zaposlenih. Veći deo uposlen je od maja, a u pogonima je sve više žena.
“Sve je prilagođeno da se ništa teško ne podiže”, kaže Marjana Tomašević, radnica.
Saša Jevtović kaže da je njegov zadatak da menja alate, pušta u proizvodnju.
Zdravko Vesković je počeo kao običan radnik i napredovao je u tim ledera, a u njegovoj ekipi ima 10 ljudi.
Za prijem novih radnika stalno je otvoren konkurs, stiže 25 novih mašina za isto toliko novih proizvodnih linija, pa će posla biti za sve profile.
“U proizvodnji, logistici, kvalitetu, tehnologiji, inženjeri, održavanje, svi profili. Imamo potrebu za još dodatni 150 radnika i njih ćemo da zaposlimo ugovorom na neodređeno vreme do februara naredne godine”, navodi Ivan Koprivica, šef Službe za ljudske resurse.
Samo u prošlom mesecu iz pogona u Preljini put Evrope otišlo je dva miliona elemenata za automobilsku industriju. Pandemija je ubrzala rad, a već u narednoj godini očekuje se proširenje proizvodnje.
“Već smo deo planova za sledeću godinu realizovali u ovoj. Naime, direkcija je prepoznala potencijal ovde kod nas u fabrici u Čačku, da ubrza neke projekte, da ranije dobijemo mašine”, naglašava Nenad Medenica, generalni direktor fabrike “Forverk”.
Znatne investicije i spoljnotrgovinska razmena ne samo sa nemačkim partnerima, već i sa preduzećima iz Italije, Češke, Izraela, doprinele su da velika čačanska preduzeća beleže veći izvoz nego u istom periodu prošle godine.
“Ono što zabrinjava to je donekle pad uvoza, uvoza repromaterijala, sirovina. Ali, s druge strane, to je bilo dobro, jer je domaća privreda supstitute napravila koje su pomogle našim privrednicima da zadovolje svoje potrebe”, kaže Gorana Tanasković iz Regionalne privredne komore Čačak.
Pandemija je u ovom periodu, smatraju stručnjaci, donekle umanjila ulaganja domaće privrede u tehnološki razvoj i podizanje novih kapaciteta. Zato se u nekim granama, kao što su hemijska i građevinska industrija, proizvodnja plastike, hartije i ambalaže, beleži rast proizvodnje.