U sali Naučno-tehnološkog parka održana je Izborna skupština „Unije Čačak 2000“ na kojoj je, između ostalog, usvojeno zalaganje za promene na temu udruživanja privrednih subjekata.
Kako se navodi u saopštenju, najnormalnije bi bilo da u jednoj demokratskoj državi privreda bude organizovana po strukovnim udruženjima i to prvo na regionalnom nivou, a da potom ta udruženja imaju svoj savez na državnom nivou.
Da bi strukovna udruženja mogla da vrše svoju funkciju, moraju da se ispune sledeći uslovi:
– da imaju svojstvo pravnog lica;
– da imaju svoju instituciju –regionalnu i republičku (Privredna komora) koja takodje ima svojstvo pravnog lica;
– da ta institucija – komorski sistem, bude organizovana na demokratskim principima, to jest da bude prilagodjena potrebama privrednika.
Predstavnike organa upravljanja u strukovnim udruženjima,regionalnim komorama i republičkoj komori, biraju članovi komore neposredno ili posredno, što se reguliše zakonom ili statutom.
Sadašnji komorski suistem ne ispunjava ove uslove iz sledećih razloga:
– regionalne komore nemaju svojstvo pravnog lica, a njihova imovina je preneta u PK Srbije. Bivše regionalne komore postale su organizacione jedinice PK Sdrbije.
– Od ‘‘organa‘‘ ove organizacione jedinice imaju direktora jedinice koga imenuje Prredsednik PK Srbije, i Parlament privrednika .
– Ovaj ‘‘Parlament‘‘ nije pravi parlament jer nema izvršni organ, a članovi parlamenta su odabrani od strane komorske birokratije i ‘‘uglednih‘‘ privrednika, i ‘‘samopredloženi‘‘ privrednici. Od ovih privrednika je ‘‘konstituisan‘‘ Parlament na ‘‘konstitutivnoj‘‘ sednici. Ostali članovi regionalne komore nisu učestvovali u ovoj proceduri.
– Od ovlašćenja koje ovaj ‘‘Parlament ima, to je da predloži članove u Skupštinu PKS.
Iz napred navedenog se vidi da je Zakonom o komorskom sistemu oduzeto pravo privrednicima da samostalno i slobodno biraju svoje predstavnike.
Umesto da Zakon stvori uslove za najracionalnije organizovanje privrede, on to onemogućava.
Najveća šteta je naneta sektoru mikro,malih isrednjih privrednih društava i preduzetnika kojima je praktično onemogućeno da na oragnizovan način utiču na stvaranje povoljnijeg ambijenta privredjivanja, rešavanju svoji problema i razvijanja medjusobne saradnje.
Ovaj sektor je pokazao izuzetnu vitalnost jer i u ovakvim organizacionim uslovima on učestvije u stvaranju BDP sa oko 60% i zapošljava preko 1.000.000 radnika. Stvaranjem povoljnijeg ambijenta za organizovanje ovog sektora, njegovi potencijali bi došli još više do uzražaja, a država ne bi imala nikakav dodatni trošak.
Sagledavši postrojeće stanje, Unija Čačak 2000 je donela odluku da svojim primerom pokaže kako bi trebalo organizovati privredne subjekte kroz komorski sistem.
U tom cilju usvojen je novi Statut Unije po kome je osnovna jedinica Unije strukovno udruženje.
Svesni da naše udruženje ne može biti zamena za komorski sistem, pokrenuli smo inicijativu preko Parlamenta regionalne privredne komore Kraljevo sa predlogom da se na sednici Parlamenta otvori rasprava i uputi zahtev organima PKS da se pokrene procedura za izmenu Zakona o komorama Srbije, sa ciljem da se vrati staus pravnog lica regionalnim komorama, kao i da se organizacija prilagodi potrebama članova.
Što se tiče uredjivanju odnosa izmedju poslodavaca i radnika, čiji su interesi različit, i predstavnika izvršne vlasti, predvidjeno je da se to radi kroz socijalno ekonomski savet. Zakon o osnivanju socijalno ekonomskih saveta donet je 2004 godine, ali u njegovoj primeni na nivou opština i gradova malo je uradjeno, a i to što je uradjeno je u većini slučajeva na ivici legalnosti.
Poslodavci imaju ‘‘svoju‘‘ Uniju na nivou Republike, ali nje nema u registru gde se registruju sva uddruženja jer ne ispunjava zakonske uslove da predstavlja poslodavce Srbije.
Iz napred iznetog proizilazi da je vlast nije omogućila privrednim društvima i preduzetnicima da imaju organizaciju i legalno izabrane predstavnike, kako za rešavanje svojih problema, tako i za rešavanje problema u odnosu sa društvenim institucijama. Najveću štetu od ovakvog stanja trpi sektor mikro, malih, srednnjih privrednih društava, preduzetnika i komercijalnih poljoprivrednih gazdinstava.
Da bi se osnovao socijalno ekonomski savet na nivou grada ili opštine potrebno je da predstavnici poslodavaca predstavljaju minimum 10 % privrednih subjekata koji zapošljavaju najmanje 15% radnika.
Cilj Unije je da sa zainteresovanim poslovnim udruženjima dostigne reprezentativnost, a potom pristupi registraciji SES i dobije zakonsko pravo za uređivanje odnosa sa predstavnicima radnika i izvršne vlasti.
Na jučerašnjoj Skupštini izabrani su i novi organi upravljanja, tako da Skupštinu čine sledeći članovi:
Poljoprivreda
Jugoslav Lazović „Čačanska jabula“
Goran Bojović, hladnjača „Bojović“
Borko Ivanović, PSS
Velimir Mitrović, Grupa za rakiju
Gordan Trifunović, „Domaća rakija“
Štampa
Aleksandar Mijatović,“ M-graf doo“
Olgica Ostojić, „Komes doo“
Tomislav Karadžić, „Grafoprint doo“
Zoran Acev, „Acceco doo“
Petar Damnjanović, VŠTSS Čačak
Vlade Gojković, „Avis“
Metal
Ivan Čvrkić, „Bin metal“
Vladan Blagojević, „3. jul“
Branislav Popović, „Omet“
Predrag Blagojević, „DPT Blagojević“
Milija Simović,
Informatika, elektrooprema
Stefan Ćebić, „Kronus“
Ivan Radojević „Dokus“
Vladimir Krstić „Uspon“
Kristina Ristanović „Quantox“
Vlade Jelić „Serbian tech“
Svetlana Bogdanović „Elektroinženjering“
Računovodstvo
Ljiljana Marković „Finegrup“
Gordana Glišović „Rekord GG“
Slobodan Milovanović „Ratko Mitrović construction“
Mira Savić „Aktiva“
Dragan Vučetić „Atol“
Inovacije i zaštita životne sredine
Sretko Popadić „Savema inovacije“
Skupština je donela odluku da članovi Upravnog odbora budu u sledećem sastavu:
Poljoprivreda
Jugoslav Lazović „Čačanska jabuka“
Goran Bojović „Hladnjača Bojović“
Cane Jovanović „Polo“
Informatika
Stefan Ćebić „Kronus“
Vlade Krstić „Uspon“
Računovodstvo
Dragan Vučetić „Atol“
Štampa
Aleksandar Mijatović „M-graf“
Metal:
Vladan Blagojević „3. jul“
Ivan Čvrkić „Bin metal“
Inovacije i zaštita životne sredine
Sretko Popadić „Savema inovacije“
LAG:
Nedeljko Radulović
Nataša Vujašević
Stručna služba
Radisav Marjanović
Za predsednika Skupštine izabran je Milić Popović, vlasnik „Interfud-a 60“ doo, a zamenika će naknadno dostaviti Sekcija za računovodstvo, kako je dogovoreno na sednici.
Direktor je ostao isti, a to je Adam Zimonjić.