Udeo prerađivačke industrije u ukupnoj poljoprivrednoj proizvodnji u Srbiji mora da bude veći, zbog čega su od ove godine obezbeđeni budžetski podsticaji za investitore u proizvodne kapacitete, rekao je ministar poljoprivrede Branislav Nedimović.
“U izvozu poljoprivrede tri četvrtine su sirovine i to mora da se menja”, istakao je Nedimović na regionalnoj konferenciji o agrobiznisu i potrošnji (Consumer Rules Summit) u Beogradu, koji je organizovala Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD).
On je kazao da investitori koji ulažu u preradu prehrambenih proizvoda i visoke tehnologije od 1. januara ove godine dobijaju podsticaje od 50% vrednosti investicije, bez obzira koliko ljudi zapošljavaju.
Kako je dodao, ranije se izvoz poljoprivrede planirao na osnovu onog što je proizvodeno, a sada se radi na tome da mogućnosti izvoza i prerade diktiraju proizvodnju.
“Značajna je podrška koju Srbija dobija od EBRD u razvoju poljoprivrede”, rekao je Nedimović i naveo da je ta banka pomogla u obezbeđivanju izvoza pšenice u Egipat, dobijaju oznaka geografskog porekla i “srpskog kvaliteta” za neke proizvode.
Ministar je ukazao na značaj saradnje u regionu u svim oblastima, pa i u poljoprivredi, i ocenio da što pre treba da se usklade fitosanitarni sertifikati, kako bi se otklonile prepreke izvozu.
“Došlo je vreme kada je neophodna masovna upotreba informaciono-komunikacnih tehnologija i u poljoprivredi”, rekao je Nedimović.
Predstavnici ERBD su istakli da u svetu brzih promena agrobiznis ima važnu ulogu u snabdevanju osnovnim životnim proizvodima, zbog čega ta banka podržava države jugoistočne Evrope u razvoju poljoprivrede, ali i saradnju među zemljama.
EBRD je uložila oko 3 mlrd EUR u više od 160 projekata iz oblasti poljoprivrede u jugoistočnoj Evropi, a u poslednjoj deceniji ulaganja u taj sektor dostigla su oko 100-150 mil EUR svake godine. Na konferenciji je ocenjeno da su glavni izazovi u razvoju agrobiznisa promene u potražnji potrošača, digitalna transformacija, klimatske promene i globalni strateški interesi.