Mraz koji je jutros i juče ujutru zahvatio Zapadnu Srbiju naneo je veliku štetu zasadima voća. Za precizniju procenu još uvek je rano i to će se znati narednih dana , kaže direktor Instituta za voćarstvo u Čačku i naglašava da je najviše stradalo koštičavo voće. Štete je bilo i na jabučastom voću. Međutim, i pored toga stručnjaci kažu da se moraju sprovoditi minimalne agrotehničke mere kako bi se zasadi pripremili za narednu vegetaciju.
Nakon štete od mraza na kajsiji u martu , zbog niske jutarnje temperature jutros i juče stradalo je koštičavo voće , kaže direktor Instituta za voćarstvo u Čačku dr Darko Jevremović. Konačni rezultati i prava procene štete biće poznati za dva, tri dana , ali sudeći prema izjavama voćara koji su jutros obišli zasade šteta je velika, kaže Jevremović.
,,Jako nepovoljna situacija. Dva jutra za redom smo imali jako niske temperature. Jutros u centru grada bilo je -4, a verujem u okolini i -5 i -6 što je jako niska temperatura koju mogu da izdrže cvetovi u punoj fazi na voću. U punom cvetu se upravo nalazila šljiva . Imamo kontakt sa voćarima i navode prilično velike štete u zasadima.Ali još uvek je rano za neku tačnu procenu. U narednih nekoliko dana kada se prolepša vreme znaćemo pravu sutuaciju i koliki je procenat oštećenja”, kazao je dr Darko Jevremović, direktor Instituta za voćarstvo u Čačku.
Kod maline na sreću nije bilo problema zbog mraza. U višim predelima vegetacija nije krenula , pa štete za sada nema. I pored štete koju je pretrpelo i koštičavo i jabučasto voće, u zasadima se moraju primeniti određene agrotehničke mere da bi bilo roda naredne sezone, naglašava direktor Instituta.
,, I u zasadim a koji neće roditi ove godine moraju se sprovoditi bar minimalne agrotehničke mere da bi se ti zasadi pripremili za narednu vegetaciju. To su pre svega mere zaštite, mere održavanja zemljišta , suzbijanja korova. Naravno, zaštita će biti redukovana. Sprovodiće se samo oni tretmani pesticidima protiv prouzrokovača bolesti i štetočina. Gde je urađeno đubrenje to je uzalud utrošen novac. Prihrane neće biti ove godine . Naravno moraju se suzbijati korovi i zemljište održavati u zasadima na adekvatan način da ti korovi ne bi naneli direktne štete samim stablima”, rekao je Jevremović.
Osim u Zapadnoj Srbiji , mraz je veliku štetu naneo i u Vojvodini. Kolika je šteta u procentim znaće se za nekoliko dana , ali je evidentno da se ponavlja ista situacija kao i prošle godine i voćari ponovo ne mogu da izvuku maksimum iako su uložili priličnu sumu novca da zasade pripreme za ovu sezonu.