Pojava lažnog ili falsifikovanog meda na srpskom tržištu, uključujući i užički kraj, je ozbiljan problem koji ne postoji od juče. Novija istraživanja su alarmantna jer ukazuju da je gotovo 80 % meda na tržištu Srbije ocenjeno kao falsifikat. Lažni med je teško prepoznati, zato je važno biti oprezan pri kupovini i edukovati se o karakteristikama pravog meda. Tako ćete zaštitili svoje zdravlje i podržali prave pčelare.
Problem lažnog krivotvorenog meda je problem sa kojima se pčelari susreću već dugi niz godina. Užički pčelari preduzimaju niz aktivnosti kako bi se izborili sa falsifikatom, zaštitili svoje proizvode i osigurali da potrošači dobiju kvalitetan i autentičan med:
-Taj problem nas prati odavno. Skoro smo bili na skupu pčelara u Rački gde je iznet podatak da sada od sto uzoraka uzmete, 80 % neće zadovoljiti sve kriterijume, neću reći da su to sve neispravni ili otrovni, daleko od toga, ali je činjenica da recimo na deset tegli dve će biti ispravne – kaže Dragan Arsenijević predsednik Društvo pčelara Užica.
Lažni med je jako teško prepoznati, i sve više ga je na tržištu uprkos akreditovanim laboratorijama koje pružaju uslugu analize meda radi utvrđivanja njegove autentičnosti i kvaliteta:
-Kada je prezentovana polenska analiza mi smo smatrali da je kraj falsifikatu meda. U svakom medu postoje tragovi polena od bilje od koji je nastao. Naravno kod krivotvorenog meda nema polena, nema biljki, i jedno vreme to je trajalo, međutim sada i u lažnom medu imate tragove poena, a u nekim slučajevima čak i više nego što treba- ističe Arsenijević.
Pravi med je gust i ima karakterističan miris I ukus koji potiče od bilja sa kojih je sakupljan nektar. I ne treba zaboraviti činjenicu da se svaki prirodni med vremenom kristališe, dok lažni ostaje tečan duži period.
Jedan od saveta potrošačima je da med kupuju od proverenih proizvođača, direktno od pčelara koji ima dobar ugled, ili na mestima koja garantuju kvalitet proizvoda:
-Najsigurnije je kupovati samo od proverenog pčelara, odnosno od ljudi u koje ne sumnjate u njihova moralna načela. Društvo pčelara Užice neguje jednu dobru školu pčelarstva i veliki smo robni proizvođači meda, pa samim tim mi i prodajemo med. Mogu da se pohvalim, da u poslednjih 20 godina nije se desilo da imamo neki problem sa analizom meda, na šta sam izuzetno ponosan na užičke pčelare- kaže Arsenijević.
Ukoliko neko posumnja da je med falsifikovan I lažan, pčelari savetuju da se odmah prijavi ili Udruženju pčelara, ili veterinarskoj inspekciji. Prodaja falsifikovanog meda u Srbiji predstavlja kršanje zakona I podložna je sankcijama prema važećim propisima. Za kršenje Zakona predviđene su novčane kazne, provlačenjem proizvoda sa tržiša, a u nekim slučajevima I zatvaranje proizvodnih pogona.