Više od 5.000 radnika vraćeno je na posao kada je ekonomskim merama država podržala opstanak firmi. Od početka epidemije do 13. aprila, Agencija za privredne registre registrovala je oko 6.300 privremenih prekida obavljanja delatnosti preduzetnika. Prekid rada najviše je prijavljivan u uslužnim delatnostima – frizerski i kozmetički saloni, taksisti, stomatolozi, restorani i pokretni ugostiteljski objekti, kao i trgovine na malo sa obućom i odećom.
Od ponedeljka privrednici se prijavljuju za poreske olakšice i finansijsku pomoć. Za podršku da održe likvidnost i redovno izmiruju obaveze prema poslovnim partnerima i zaposlenima, Vlada je obezbedila i 24 milijarde dinara koje preduzetnici mogu da koriste preko Fonda za razvoj.
Državni sekretar u Ministarstvu privrede Dragan Stevanović kaže za RTS da ova sredstva mogu da koriste svi – preduzetnici, zadruge, mikro, mala i srednja preduzeća.
“Mi smo doneli odluku da nemamo sektorski pristup, svi će moći da koriste – i proizvodnja i trgovina i usluge, jer smo smatrali da na taj način nećemo učiniti nikakvu diskriminaciju”, rekao je Stevanović i dodao da će moći da se jave do 20. decembra.
Ukazao je da se poziv već nalazi na sajtu Fonda za razvoj. “Mi smo juče u nepunih sat ili dva imali preko stotinu poziva i već 20 evidentiranih privrednika koji su se javili i traže sredstva”, rekao je Stevanović.
Objasnio je da će se na dnevnom nivou obrađivati zahtevi, kao i da je sve olakšano – privrednici neće morati da dolaze u Fond do momenta potpisivanja ugovora, jer će se sva dokumentacija dostavljati u elektronskoj formi.