Ove godine planirana je privatizacija 14 preduzeća, među kojima su, pre svega, HIP Petrohemija Pančevo, Lasta Beograd, Jugoslovensko rečno brodarstvo Beograd i Ivan Milutinović PIM, kažu za 24sedam u Ministarstvu privrede.
Resorna ministarka, Anđelka Atanasković, nedavno je istakla da, iako je korona virus uticao na gotovo sve segmente privrede, pa i na usporavanje privatizacionih aktivnosti u 2020, ove godine nas očekuje privatizacija četiri do pet većih firmi.
– Očekujem da će se popraviti tržišni uslovi i da će se ubrzati postupak privatizacije, a da će preostale firme koje zbog spornih nerešenih pitanja ne mogu još uvek da uđu u proces privatizacije, uskoro steći sve uslove i ući u postupak – naglasila je Anđelka Atanasković.
Kako su nam objasnili u Ministarstvu privrede, ove godine planira se objava javnih poziva za privatizaciju za 14 preduzeća.
– Postupak privatizacije se sprovodi u skladu sa odredbama Zakona o privatizaciji, jednim od predviđenih modela pivatizacije, a to su prodaja kapitala, prodaja imovine ili strateško partnerstvo – objašnjavaju u Ministarstvu.Kako dodaju, trenutno nadležni pripremaju finansijske izveštaje i procenu vrednosti imovine i kapitala, nakon čega će Ministarstvo privrede započeti aktivnosti na oglašavanju prodaja. Kada se radi o potencijalnom interesovanju investitora za ova preduzeća, u resornom ministarstvu kažu da će se o tome “znati više kada javni pozivi budu objavljeni”.
Takođe, s obzirom na to da je ministarka Atanasković pominjala da postoje nerešena pitanja zbog kojih pojedine firme ne mogu da uđu u proces privatizacije, na pitanje o čemu se radi dobili smo odgovor:
– Kod određenog broja subjekata privatizacije postoje nerešena imovinsko-pravna pitanja, kao i podneti zahtevi za povraćaj imovine koji još uvek nisu rešeni, što u ovom momentu onemogućava sprovođenje postupka privatizacije. S obzirom da rešavanje ovih pitanja nije u nadležnosti Ministarstva privrede, ne možemo predvideti kada će te smetnje biti otklonjene.
Inače, po svemu sudeći je ove godine najizvesnija prodaja Petrohemije, ili je barem tako bilo krajem 2020. godine. Naime, u igri oko privatizacije Petrohemije je ruski “Gasprom njeft”, kako su u decembru 2020. najavljivali iz Vlade Srbije. Ministarka privrede Anđelka Atanasković tada je istakla da su i Vlada i potencijalni strateški partner “Gasprom njeft” već formirali radne grupe koje rade na privatizaciji, tako da se, prema njenim rečima, očekuju da taj proces bude završen do kraja 2021. godine.
“Petrohemija“ je, inače, izbegla stečaj i ušla u tzv. UPPR, odnosno Unapred pripremljen plan reorganizacije.
Na spisku za privatizaciju se nalazi 78 preduzeća, a Agencija za licenciranje stečajnih upravnika objavila je krajem decembra 2020. (24. decembra) prvo prodaju “Azotare” javnim nadmetanjem po početnoj ceni od 5,8 milijardi dinara (49,1 milion evra). Ta licitacija bila je zakazana za 25. januar, ali zainteresovanih nije bilo. Nažalost, i druga aukcija, održana krajem januara 2021. bila je neuspešna. Iako je ponuđena po nižoj početnoj ceni od 2,33 milijarde dinara Azotara je ostala neprodata, jer za tu kompaniju ni drugi put niko nije pokazao interesovanje.
Podsetimo da je na spisku za privatizaciju pre sedam godina (kada je i donet Zakon o privatizaciji) bilo čak 565 preduzeća. Sada je ostalo još 78 preduzeća koja čekaju na prodaju, a kako su naveli u Ministarstvu privrede, u njima je ukupno zaposleno oko 28.000 ljudi.