Dok god traje pandemija, život, a samim tim i privreda je u vanrednom stanju i potrebne su posebne mere kako bi se sačuvala radna mesta, proizvodnja, plasman. Ministar finansija Siniša Mali navodi da od jeseni slede nove mere za podsticaj zapošljavanja.
Ministar finansija Siniša Mali je gostujući u emisiji Oko ekonomija naveo da od jeseni kreće Program “Moja prva plata” za koju je, kako kaže izdvojeno dve milijarde dinara.
“Od oktobra ove godine kreće konkurs za mlade. Taj program podrazumeva da država pokriva deo plate za one koji su prvozaposleni, pogotovo za mlade. Za one koji su završili srednju školu, država će davati 20.000 dinara, a za one koji su završili fakultet 24.000 dinara, poslodavac doda nešto na to i to je plata”, navodi Mali.
Ocenjuje da je najteže naći prvi posao i da se sa Privrednom komorom radi na programima obuke, odnosno dokvalifikacije za one koji žele da pronađu novi posao.
“Imamo program da dokfalifikujemo ili prekvalifikujemo one koji trenutno ne mogu da nađu posao ili su ostali bez posla. Država preuzima trošak svega toga i to ne samo da idemo na trenig centre kao što je bilo već ćemo plaćati poslodavce, fabrike, kompanije da oni obuče ljude koji su im neophodni kako bi im posle obezbedili posao”, objašnjava ministar finansija.
Dodaje da su pare obezbeđenje i da je proces pokrenut.
Poručuje da je tokom krize država pokazala da ume i da će, kako kaže tako ostati i u budućnosti i da će država biti odgovorna i pažljiva i u narednom periodu.
“Država je tokom krize preuzela najteži i najveći deo tereta ove krize, ali mnogo toga zavisi i od Evropske unije, od globalnog tržišta. Dobro je i da je tamo paket mera odobren, da i njihova privreda zaživi jer su nam ona velika izvozna tržišta”, navodi Mali.
Preduzeća u Srbiji, kaže ministar finansija, moraju sada da nauče da su inovacije, ulaganje u znanje, fleksibilnost u znanju, stvari bez kojih se ne može.
Ističe da se mere još primenjuju i da će se u septembru videti pravo stanje stvari.
“Da budem odgovoran prema građanima Srbije, ajde da sačekamo septembar, da vidimo kakvi su nam prilivi, da vidimo kako je reagovala Evropska unija na ovaj paket pomoći, kako nam kreće izvoz, nakraju krajeva i zdravstvena situacija u Srbiji i regionu, nakon toga ću biti konkretan kakav je paket mera ili podrške dalje potreban privredi”, poručio je ministar.
Čadež: Mere sačuvale kičmu privrede
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež navodi da je država sa sveobuhvatnim paketom mera sačuvala kičmu i stub privrede.
“Reagovali smo na vreme sa merama i uz pomoć njih uspeli da sačuvamo suštinu naše ekonomije. Uspeli smo da sačuvamo kompanije, nije došlo do velikih otpuštanja”, objašnjava Čadež.
Ocenjuje da se već sada vidi efekat tih mera.
Biće teško i biće problema, ocenjuje gost Oka, ali ističe da je država učinila sve da tih problema bude manje.
Ističe da se sada pažnja usmerena na to da se vidi koji sektori su najviše pogođeni i kome je najviše potrebna pomoć.
Trifunović: Očekuje nas teška ekonomska situacija
Direktorka “Metalca” Nevenka Trifunović ocenjuje da je prvi šok prošao, ali da sledi težak period.
“Očekuje nas teška ekonomska situacija, ne samo u Srbiji već u celom svetu. Treba organizovati rad, ali i zaštititi rad i bezbednost ljudi jer su oni na prvom mestu”, navodi Trifunovićeva.
Dodaje da su se brzo organizovali i prilagodili novonastaloj situaciji.
“Zadovoljni smo onim na šta možemo da utičemo i onim što je pod našom kontrolom, ali ne možemo da utičemo na tražnju, kupce…”, objašnjava direktorka Metalca.
Dodaje da je bi za sektor industrije na nivou Srbije u nekoliko narednih meseci bilo korisno da se poveća fond za dodelu sredstava za likvidnost, odlaganje plaćanja poreza i doprinosa na tri meseca sa mogućnošću plaćanja na rate i povećanje neoporezive osnovice i na taj način, kako kaže, gošća Oka uticati na povećanje i zarada i uštedu.