Kada berze tonu, investitori se okreću zlatu, piše Blumberg. Međutim, sada kada je industrija za preradu zlata u poluge i kovanice, mahom, zatvorena – ulagačima je sve teže da dođu do ove “mirne luke” u teškim vremenima.
Osim toga, prekid letova je omeo transport zlata širom sveta, a kompanije koje poseduju rudnike smanjuju svoje aktivnosti, a samim tim i količinu ovog plemenitog metala na tržištu. Uporedo s njihovom smanjenom aktivnošću – potražnja za zlatom raste, i potvrđuje stav nekih analitičara da je “zlato uvek dobra ideja”.
– Smanjuje se čitav lanac snabdevanja. Poslednji put sam videla ovakav haos na tržištu zlata 11. septembra 2001. godine – kaže Debra Tomson, direktorka prodaje zlata u kompaniji “IBV International Vaults”, koja omogućava prodaju plemenitih metala i nudi sefove bogatašima.
Privatni investitori, piše dalje Blumberg, uobičajeno kupuju zlatne poluge teške 1 kilogram ili manje, što je daleko ispod količine kojom trguju banke. Nedostatak ponude najviše pogađa najmanje učesnike na tržištu.
Pored toga, cene zlata ovog meseca divljaju, budući da su neki investitori bili prisiljeni da prodaju svoje zlato, kako bi dosegli marže tokom najgorih situacija na tržištu u poslednjih deset godina. Drugi su ga prodali da bi kupili dolare.
Samo ove nedelje cena zlata je skočila za 8 odsto, a veći investitori kao što su “Goldman Sachs” ili egipatski milijarder Nagib Saviris, samo povećavaju svoj udeo u rudarskim kompanijama.
Prema rečima jednog ulagača, ljudi bi trebalo da imaju zlato. On kaže da je ovo pravo vreme za povećanje udela u zlatu, a nikako za prodaju.