Higijensko čišćenje, orezivanje , zažtita voća , agrohemijska analiza zemljišta najvažnije su mere koje počinju da se primenjuju u voćnjacima u ovom periodu. Poljoprivredni stručnjaci kažu da novembar prestavlja početak jedne proizvođačke godine u voćarstvu. Poljoprivredni stručnajci kažu da se sve aktivnosti obavljaju kako bi voćke ušle lakše u period mirovanja i da bi imale bolju kondiciju za narednu sezonu.
,, Rezidba voća je važna mera koja će biti direktno odgovorna za prinos i kvalitet plodova u narednoj godini“ , kaže savetodavac Branko Tanasković . Savetuje da voćari koji imaju zasade manjih površina obave zimsku rezidbu u februaru . Veći proizvođači sa plantažama moraju kalkulisati, odnosno moraju rezidbu započeti sredinom novembra, naravno kada je temperatura u plusu.
Sklanjanje protivgradnih mreža takoće treba obaviti u ovom periodu, odnosno kada prođu rizici od grada i drugih nepogoda . Do kraja marta ili do početka aprila trebalo bi obaviti remontovanje mreža, kaže savetodavac Tanasković naglašavajući da ne bi valjalo da ostanu u dužem periodu tokom zime na voćnjacima jer postoji mogućnost da snežne padavine u velikoj meri oštete mrežu.
U ovom periodu obavezni su i hemijski tretmani voćaka širokom paletom preparata na bazi bakra koji ostavlja plavi trag . Zato se govori o takozvanom jesenjem ,plavom kupanju voćaka jer se ono obavlja sa obilnijom emulzijom . Orezane grane u većim zasadima u poslednje vreme se melju i ta masa ostaje u voćnajcima na taj način oplemenjuje zemljište, kaže savetodavac Branko Tanasković.