Ekonomisti ocenjuju da je program “Moja prva plata”, koji će početi da se realizuje od ponedeljka, dobra mera vlade i pun pogodak pošto se odnosi na mlade.
“To je dobra mera, pun pogodak Vlade Srbije – to je efikasan način kako da se pomogne mladim ljudima koji traže prvo zaposlenje”, rekao je Tanjugu profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Ljubodrag Savić.
Dodao je da je loptica sada u rukama poslodavaca.
“Pitanje je da li će oni (poslodavci) biti na visini zadatka i da li će većina, ako ne svi, od tih mladih ljudi ostati da radi posle devet meseci. Ako do toga ne dođe – džaba smo krečili, rekao je on.
“Moja prva plata”, po njegovoj oceni, je prava državna mera posebno u krizno vreme.
“Podsećam da je u bivšoj SFRJ to bila redovna praksa, jer je država plaćala pripravnički staž, tako da su preduzeća bila potpuno oslobođena te vrste troškova i rado su zapošljavala mlade ljude”, kaže on.
Ocenjujući da je ovaj potez za svaku pohvalu Savić konstatuje da kada date priliku mladim ljudima, oni tu priliku i iskoriste.
“Poslodavac će biti u prilici da vidi u relativno dugom vremenskom periodu o kakvom se mladom čoveku radi, koliko je odgovoran i stručan”, kaže on.
Iako se i ova mera može posmatrati kao antikrizna, Savić kaže da su se ranije slične mere primenjivale i kad nije bilo krize.
“Rekao bih da je to mera koja je trebalo da se primenjuje i pre izbijanja ove ekonomske krize. U svakom slučaju pomoći će da mladim ljudima da se zaposle, ali i poslodavcima da dođu do kvalitetnih kadrova”, kaže Savić.
Profesor Ekonomskog fakulteta Mihail Arandarenko, koji se bavi tržištem rada, takođe ističe da treba podržati sve mere koje se odnose na mlade, a posebno na one koji teško mogu da dođu do posla, koji su tek završili škole i fakultete ili izgubili posao.
“Ipak, sve zavisi od detalja, to jest kako će biti program osmišljen. Veoma je važno da maldi dobiju pravu praksu i budu što više u privatnom sektoru”.
Takođe, ističe da je svakako dobro odabrana ciljna grupa, odnosno mladi koji još nisu dobili prvi stabilan posao.
Govoreći o dualnom obrazovanju, Arandarenko kaže da su podjednako važni i teorija i praksa, jer se stvari u svetu jako brzo menjaju.
“Potrebno je da ono što mladi uče bude za sadašnje tržište rada, ali i da budu fleksibilni da nauče stvari koje će im biti potrebne za 20 godina”, naveo je on.
U Privrednoj komori Srbije su ranije rekli Tanjugu da se pripreme za sprovođenje programa privode kraju i da se očekuje veliko interesovanje i poslodavaca i mladih.
Vlada Srbije je izdvojila više od dve milijarde dinara za program koji će obuhvatiti stručno osposobljavanje 10.000 mladih do 30 godina u kompanijama na konkretnim radnim mestima, a koji sprovodi Nacionalna služba za zapošljavanje, uz podršku Ministarstva finansija, Kancelarije za IT i eUpravu i PKS.