Presednik Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji Dobrivoje Radović rekao je da je postignuta saglasnost u razgovoru sa premijerom Anom Brnabić i ministrom poljoprivrede Branislavom Nedimovićem u petak (5. aprila 2019.) o rešavanju problema oko otkupne cene tog voća i da je dijalog pokrenut sa mrtve tačke.
Radović je, posle razgovora u Vladi Srbije, rekao za agenciju Beta da su se Brnabić i Nedimović složili da cena koštanja malina bude 139,3 dinara po kilogramu, bez troškova prevoza i marže, a cena kupina od 60 do 80 dinara, zavisno od sorte i da će to predložiti Vladi Srbije.
“Tražili smo da država pomogne da se uredi tržište i da se kontroliše ko i odakle uvozi maline i da se srpska malina obeleži kako se bosanska ne bi uvozila i prodavala sa oznakom srpskog porekla”, rekao je Radović.
Dodao je da su proizvođači malina i kupina zatražili i da se porez na dodatu vrednost (PDV) od 8% vraća njima, a ne vlasnicima hladnjača koji otkupljuju to voće.
Radović je rekao i da je sa premijerkom Brnabić i ministrom Nedimovićem dogovoreno da se do kraja sprovede otpis potraživanja na ime pomoći koju su proizvođači tog voća dobili 2013. godine u repromaterijalu, a zbog koga je deo njih tužen.
Dogovoreno je i da se formira, kako je rekao, komisija koja će kontrolisati zašto manji otkupljivači malina i kupina često nude više cene za to voće od vlasnika hladnjača koji ga izvoze.
“Brnabić i Nedimović su obećali i da će hitno poslati stručnjake da utvrde zašto se malina suši. Ne znamo da li je to posledica mraza ili neke bolesti”, rekao je Radović.