Uprkos skoro petomesečnim pokušajima da se štrajkom omete uspešna reforma katastra, uspeli smo da skoro u potpunosti osavremenimo naše zemljišne knjige. Danas građani bez odlaska na šalter, putem interneta na svom računaru ili mobilnom telefonu, mogu da imaju uvid u status svake nekretnine. Nema više čekanja u redovima i posrednika, koji su za uslugu tražili naknade. Svega u nekoliko klikova mogu da vide sve važne podatke o nekretninama, vlasničke listove, uknjižbu, zabeležbe…
Ovo, za “Novosti”, otkriva direktor Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) Borko Drašković.
– Moram da se izvinim građanima što su tokom štrajka imali probleme u rešavanju svojih poslova. Nažalost, pojedine vođe sindikata, od decembra 2018. do maja prošle godine, iz političkih i interesnih razloga pokušale su da ometu rad, ali uspeli smo da sve prebrodimo i da omogućimo da Srbija danas na e-katastru (www.rgz.gov.rs/usluge/ekatastar) i “Geosrbiji” (www.geosrbija.rs) ima najtačnije podatke. Umesto papira, mi smo formirali bazu podataka u kojoj građanima omogućavamo da onlajn dođu do 240 setova podataka, koji su potpuno ažurni i autorizovani.
Da li je time završena digitalizacija katastra?
– Nije. Sada nam je u planu da u sistem povežemo i banke, kako bi naši građani, iz fotelje, putem mobilnog telefona, mogli da rade i druge poslove, poput brisovnica ili skidanja hipoteka nakon otplate kredita. Ipak, potrebno je napomenuti da nam e-šalter omogućava elektronsku razmenu dokumenata. Time profesionalni korisnici i državni organi ne dolaze više na klasičan šalter RGZ, nego u kancelariji mogu da završe sve radnje u vezi s nepokretnostima. Ovaj sistem je omogućio da od godišnje prosečnih milion i po zahteva, čak više od 60 odsto bude predato bez dolaska na šaltere katastra. Do kraja godine svi zahtevi će se slati elektronskim putem, čime će se napraviti ogromna ušteda vremena i novca naših građana.
Uključeni ste i u proces komasacije. Možemo li konačno da dobijemo tačne podatke o tome ko je vlasnik i korisnik naše zemlje?
– Možemo i hoćemo. Doneta je odluka da se unapredi nadzor, ali i kvalitet našeg poljoprivrednog zemljišta. Prepoznat je problem – da kod nas komasacija traje nerealno dugo. Građani su bili nezadovoljni jer se ona radila netransparentno, proces je bio i koruptivan, a efekti minimalni – rekao je za “Novosti” Drašković.
Kako mislite koruptivan?
– Prvo, mala grupa ljudi je radila taj posao. A on je trajao predugo. Dok je trajao proces, lokalni moćnici su bili u mogućnosti da čak po desetak godina koriste potpuno besplatno državno zemljište, da ga obrađuju i uživaju punu dobit.
Kako ćete to sprečiti?
– Komisije za komasaciju biće centralizovane, rokovi će biti definisani, a svaka završena faza će biti ažurirana i dostupna na uvid putem interneta. Neće se desiti da se potroši državni novac za krčenje šume a da taj posao ne bude uopšte urađen ili da se zbog dugačkog procesa neki poslovi moraju ponavljati.
Dobar deo građana ne zna šta je komasacija?
– To je proces u kojem se zemljište dovodi u najoptimalnije stanje. Ukrupnjavaju se posedi da bi se lakše i jeftinije obrađivali. Ali omogućava se i da se na zemljištu urade neophodni atarski putevi, da se proširi kanalska mreža, kako bi se povećala vrednost. Na kraju, treba da se zna kome pripada zemljište i da ono što je državno može da se upotrebi na korist svih građana.
NIŽU SE PRIZNANjA
– Republika Srbija se, prema novom Globalnom indeksu transparentnosti u oblasti nekretnina za 2018, našla na prvom mestu u Evropi, a na petom u svetu po napredovanju u odnosu na 2016, na listi koju objavljuje jedna od vodećih američkih kompanija u oblasti nekretnina “Džons leng la sejl” – kaže naš sagovornik. – Svetska banka dodelila mi je, kao direktoru RGZ, Sertifikat zahvalnosti, za doprinos studiji “Žene, biznis i zakoni 2018”. Pristup žena ostvarivanju prava na nepokretnostima u Srbiji, studija Svetske banke ocenila je maksimalnom ocenom, što našu zemlju svrstava u rang vodećih država Evrope. Kampus otvorenog znanja i Program za operativno znanje Koreje, po preporuci Svetske banke, pozvali su RGZ kao jednu od šest institucija u svetu s kojima Svetska banka sarađuje, da predstavi rezultate svog rada tokom projekta “Unapređenje zemljišne administracije u Srbiji”, na stručnom skupu posvećenom jačanju upravljanja geoprostornim informacijama. RGZ je učestvovao i na Prvom svetskom kongresu UN za geoprostorne informacije, koji je održan u Kini.