Radnici Fabrike reznog alata po 19. put nisu dozvolili izvršiteljima da preuzmu Pogon za proizvodnju kugličnih vretena. Dok su neki zaposleni optimisti i veruju da će se naći rešenje, ali ne znaju kada, drugi smatraju da ovo ničemu ne vodi, jer niko ne pokušava da reši dugogodišnji problem. Izvršitelji su i danas ušli u fabriku uz asistenciju policije, ali im radnici nisu dozvolili da promene bravu kako su ponovo tražili.
“Razlog je to što je objekat zajednički”, kaže Dušan Đelić, predsednik Industrijskog sindikata. Ponovo podseća da je prodato dve trećine objekta , a da radnici koriste jednu trećinu.
Situaciju dodatno otežava i novi dug koji se pojavio, datira iz osamdesetih godina, a koji je fabrika uzela iz takozvanog Pariskog i Londonskog kluba.
Potencijalna opasnost od stečaja zbog dugova ne postoji, smatra Đelić i to tvrdi na osnovu postojanja, kako on kaže, stečajnog razloga.
,,Mi smatramo da je AIK banka podnela neuredan predlog Privrednom sudu za otvaranje stečaja. Mislim da nisu dobili saglasnost Ministarstva odbrane. Po Zakonu o izvršenju, članu 55, oni su dužni da pribave tu saglasnost, a oni tu saglasnost nemaju. Ja sam siguran da će 9. oktobra biti samo formalnost i da će njihov predlog da se odbaci”, kaže Đelić.
Najboljem ishodu sa ročišta zakazanog za 9. Oktobar nada se i predsednik samostalnog sindikata Milutin Nikitović. Podseća da je u aprilu predat zahtev za konverziju Ministarstvu privrede, a nakon toga sledi sprovođenje plana restrukturiranja fabrike.
Predstavnici sindikata podsećaju da su pregovori obavljani tokom leta sa kupcem bili neuspešni, jer je on, kako kažu, postavio visoke zahteve. Traži da mu se isplati procenjena vrednost objekta. Ističu da je u opticaju cifra od 60 miliona dinara, a objekat je prodat za pet miliona i 700 hiljada dinara. Inače, sud još uvek nije doneo nikakvo rešenje na osnovu žalbI koje su radnici podneli jer su drugi put kažnjeni u okviru brojnih izlazaka izvrštelja, a kazna je iznosila po 20.000 hiljada dinara.