Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da je, u vezi sa situacijom u Ukrajini, Srbija u veoma teškoj poziciji, i da više nije reč samo o politici već i o ekonomiji.
Aleksandar Vučić je, gostujući na televiziji Prva, na pitanje da li su se pojačali pritisci na Srbiju da podrži sankcije protiv Srbije, i da li su to tražili nedavni sagovornici iz Evrope, rekao da ne može da iznosi detalje razgovora i da jedino može reći da je sa austrijskim kancelarom Karlom Nehamerom imao potpuno drugačije teme.
Dodao je da bi bilo neozbiljno i neodgovorno ako bi iznosio detalje razgovora sa šeficom nemačke diplomatije Analenom Berbok i skrenuo je pažnju na to da je važno da zaboravimo priče šta se zbiva u kuloarima.
“Suština je da je Srbija u veoma teškoj poziciji, i to više nije samo politika, suštinski je i ekonomija. Ja tu vrstu zabrinutosti ne mogu da sakrijem i da hoću. Kada o tome govorim ponekad mi dođu svi drugi problemi koji se tiču naših unutrašnjih stvari i kampanja, mali, i njima se i ne bavim. Tolika je naša opsednutost onog što se dešava”, rekao je Vučić.
Vučić je dodao da je poslednja odluka Evropskog saveta vezana za sankcije oko uvoza nafte vrlo čudna i da sada traži rešenja sa svojim timom i partnerima EU.
“To se tiče uvoza nafte, ali ne samo nafte. Ovo se tiče i mogućeg uvoza hemikalija potrebnih za rafinerije”, objasnio je Vučić.
Potpredsednica Centra za spoljnu politiku Suzana Grubješić, koja je takođe učestvovala u razgovoru, smatra da situacija nije nimalo laka i navodi da se za ove tri nedelje, kako kaže, dogodilo više toga nego u poslednje dve decenije.
“Neke stvari su okrenute naopačke. Prisustvujemo razaranju i stvaranje nečeg novog”, konstatovala je Grubješićeva.
Srbija, kaže, ne može da ostane po strani, na osnovu svoje geografije i dodaje da nema dileme da pritisak na Srbiju dolazi sa Zapada i Istoka.
“Verujem da je sada mnogo teže nego tokom briselskog dijaloga”, primetila je Grubješićeva i dodala da prvi put govori o tome kako je bilo prilikom dogovaranja Briselskog sporazuma, i da je tada sav pritisak bio na Vučiću, kao i sada.
“Iako je tada bilo gadno i teško, sada je teže”, ukazala je Grubješićeva.
Rekla je da je u Briselu bilo u pitanje čuvanja državnog suvereniteta i integriteta i kada je postignuto najbolje rešenje, kada se delegacija vratila, priseća se, svi su govorili o izdaji.
“Da odolite takvom pritisku morate da imate kičmu, hrabrost i da znate šta hoćete, šta zastupate, šta branite. Ne možete se odupreti svima u svakom trenutku, a to izgleda sada tako”, rekla je Grubješićeva.
Njen stav je, kaže, da Srbija nije politički neutralna zemlja, već je u procesu pristupanja EU, i ima ugovornu obavezu da se usaglašava sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom, ali ističe da isto tako na prvom mestu mora biti Srbija.
Na to je Vučić kazao: “Suzana bi uvela sankcije Rusiji, ali da izvučemo nešto.” Saglasio se sa Grubješićevom da u Briselu 2013. nije bilo lako, a da je sada je još teže.