Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, boraviće danas u radnoj poseti sedištu NATO-a, gde će se sastati sa generalnim sekretarom Alijanse, Jensom Stoltenbergom.
Jedna od glavnih tema susreta biće misija KFOR-a i njena uloga u očuvanju bezbednosti na Kosovu i Metohiji.
O važnosti sastanka govori i činjenica da se održava u trenutku kada je predsednik Srbije upozorio da jedna od najvećih sila na svetu inicira povlačenje međunarodnih trupa sa Kosova, KFOR-a i UNMIK-a, što bi neminovno ugrozilo Srbe na KiM. Vučić je najavio da će Stoltenberga moliti da spreči ove namere.
–To bi bio kraj svega. Suprotno rezoluciji 1244 Albanci bi stali na granicu i rekli ovo je naša država, upozorio je Vučić.
Vučić i Stoltenberg, kako se očekuje, zajedno će se obratiti medijima iz zgrade sedišta NATO-a u Briselu oko 17 časova.
U Brisel predsednik Srbije stiže direktno sa samita lidera Zapadnog Balkana Brdo-Brioni u Sloveniji, a zatim nastavlja put za Prag, gde će boraviti u dvodnevnoj radnoj poseti Češkoj.
I sam je najavio da je pred nama teška nedelja.
-Predstoje nam važni i verujem uspešni sastanci u Ljubljani, Briselu i Pragu, najavio je na Instagram nalogu “buducnostsrbijeav”.
A koliko će biti teška svedoči i činjenica da je predsednik Vučić uložio amandman na predlog zaključaka predstojećeg Samita Brdo-Brioni.
Naime, u zaključku, sa kojim su se saglasili svi lideri regiona koji će i biti na Samitu, stoji da svi učesnici podržavaju princip nepromenjljivosti granica. Predsednik Vučić je dodao da podržava princip nepromenjljivosti granica, ali u skladu sa poveljom Ujedinjenih nacija.
-Ta činjenica menja suštinski sve, jer to podrazumeva Kosovo u granicama Srbije, rekao je predsednik Srbije i dodao da veruje da ovakav zaključak neće biti prihvaćen.
Na Samitu, kojim se obeležava 10. godišnjica inicijative, i kojim bi trebalo da se potvrdi posvećenost proširenju EU, učestvovaće, pored domaćina predsednika Slovenije Boruta Pahora i Vjosa Osmani, Zoran Milanović, Milo Ðukanović, Šefik Džaferović…
Ovaj Samit održava se u jeku afere sa non-pejperom koji predlaže prekrajanje granica na Zapadnom Balkanu i koji je podigao veliku prašinu u regionu, ali i šire, a navodno ga je prosledio slovenački premijer Janez Janša.
Ubrzo posle prvog non-pejpera, pojavio se i drugi koji su objavili prištinski mediji, a nemački magazin “Cuerts” (Zuerst) objavio je da postoji novi non-pejper u vezi sa Kosovom, koji predviđa da južna srpska pokrajina dobije specijalni status u okviru Srbije na 99 godina.
Ni ovoga puta autor dokumenta koji, navodno, sadrži 16 tačaka, nije poznat.