Na inicijativu OO SNS Čajetina, početkom jula održan je miran protest protiv odluke SO Čajetina da se parcela, na kojoj se nalazi Spomenik palim borcima na Šumatnom brdu, stavi pod hipoteku zbog uzetog kredita za izgradnju gondole. Protestu su prisustvovali članovi i simpatizeri Srpske napredne stranke, ali i visoki funkcioneri opština i gradova Zlatiborskog i Moravičkog okruga, kao i narodni poslanik Krsto Janjušević.
Učesnici protesta položili su cveće na Spomenik, a zatim poručili čajetinskoj vlasti da nema sukoba među građanima Čajetina, već jedini sukob koji postoji je onaj između aktuelnog predsednika Stamatovića i Vlade Republike Srbije. SNS smtra da je sam čin stavljanja hitopeke na pomenutoj parceli nedopustiv i nemoralan, i da ovaj skup nije politički, već narodni.
„Mi smatramo da je tako nešto nedopustivo, a ovo je za nas na neki način i opomena – kada ovo mesto može da bude pod hipotekom, šta sve još lokalna čajetinska vlast može da učini“, poručio je Krsto Janjušević, narodni poslanik SNS-a.
Sa skupa je poručeno da će se građani Čajetine boriti protiv dalje prodaje državnog zemljišta, jer, kako to naglašavaju, ne može se budžet puniti prodajom narodne imovine niti stavljanjem hipoteka na srpske svetinje.
„Odavde pokrećeno inicijativu da se skine sramna hipoteka sa Spomenika, i da se naši stradalnici na adekvatan način ispoštuju. Jer, nije nam nikakav sukob u interesu i ne želimo da se ni sa kim sukobljavamo“, ističe Đorđe Dabić, član povereništava SNS Čajetina.
Sa druge strane, prvi čovek opštine Čajetina negira da je spomenik predmet hipoteke i da je u pitanju farsa Srpske napredne stranke, koja, kako to Stamatović tvrdi, želi da na ne demokratski način, smeni vlast uČajetini.
„Pod hipoteku je, od 30 i nešto hektara, stavljeno samo 7 hektara građevinskog zemljišta. Ostalo, što je pod livadama i šumama, nije predmet hipoteke“, tvrdi Milan Stamatović, predsednik opštine Čajetina.
Ivan Filipović, član povrereništva SNS Čajetina, tvrdi da Stamatovićevi navodi nisu tačni i da za to postoji dokaz iz republičkog katastra, gde se tačno vidi šta je to što je stavljeno pod hipoteku.„Ono što je lokalna čajetinska vlast uradila je pogrešno. Mogli su da urade pre parcelaciju i da ovaj spomenik, sa određenim delom zemljišta, izuzmu iz te hipoteke“, kaže Ivan Filiopović, član povereništva SNS Čajetina. Na društvenim mrežama najavljivao se kontra protest i nemiri, ali od svega toga nije bilo ništa. Učesnici protesta mirno su se razišli nakon sat vremena.