Požar na regionalnoj deponiji Duboko u maju ove godine, prouzrokovao je mnoge probleme lokalnim samoupravama koje pripadaju ovom sistemu, pri čemu je grad Čačak sa najvećom teritorijom, tako da Čačani generišu i najveću količinu otpada. Na dnevnom nivou to je između 100 i 140 tona i zbog problema sa odlaganjem došlo je i do nagomilavanja otpada na Transfer stanici, zbog čega nekoliko dana unazad građani koji žive u tom kraju, blokiraju put.
Gradsko rukovodstvo, na čelu sa gradonačelnikom Milunom Todorovićem i u saradnji sa JKP „Komunalac“, od nastanka problema intenzivno radi na njegovom rešavanju. To su bila prelazna i brza rešenja, kako bi se grad rasteretio od otpada, koji je na početku odvožen u Kraljevo, zatim u Knić, Kragujevac, a trenutno se odvozi u Jagodinu. Međutim, ove deponije često nisu imale dovoljno kapaciteta da prime potrebnu količinu otpada, zbog čega je došlo do njegovog nagomilavanja na Transfer stanici.
Građani koji žive u neposrednoj blizini su nezadovoljni, što apsolutno nailazi na razumevanje kod lokalne samouprave, jer je situacija teška i za jedne i za druge.
Iako su predstavnici lokalne samouprave redovno imali sastanke sa ovim građanima, dinamika nekada nije tekla kako je bilo predviđeno, baš zbog nedovoljnog kapaciteta za odlaganje u gradovima sa kojima se sarađivalo.
Predstavnici lokalnog rukovodstva su juče posetili nezadovoljne građane na blokadama i sa njima postigli dogovor, prema kom će se otpad sa Transfer stanice ukloniti za mesec dana.
Tamo je sada trenutno 6.290 tona mešanog otpada, od 3. maja do danas je sa Transfer stanice odveženo oko 8.400 tona. Uz velike napore i pregovore sa predstavnicima gradova i opština, koji su Čačku izašli u susret, dinamika odvoženja otpada od danas je da će JP „Duboko“ sa dva kamiona odvoziti 40 tona smeća, JKP „Komunalac“ sa dva kamiona u četiri ture 80 tona, firma „Vodopan“ Vranići tri puta dnevno po 15 tona (45 tona ukupno), a u Popovac će se odvoziti oko 13 tona suve frakcije na dnevnom nivou. Prema usmenom dogovoru u toku je ugovaranje sa deponijom u Lapovu, čime se dobija još jedna lokacija za odlaganje, gde bi moglo da se deponuje 100 tona otpada dnevno, a sa svojim vozilima oni bi mogli da prevoze 40 tona dnevno, dok će za preostalih 60 tona „JKP „Komunalac“ angažovati podizvođače. Ove količine su na dnevnom nivou oko 300 tona i ovom dinamikom otpad bi sa Transfer stanice trebalo da bude uklonjen za mesec dana.
Gradska vlast sanirala je divlju deponiju u Prelićima koja je tu postojala preko 50 godina, te možda od toga i strah kod građana da će se ovaj prostor ponovo pretvoriti u divlju deponiju, međutim predstavnici lokalne samouprave uveravaju da se to nikako neće desiti, već će se nakon ulaganja od 197 miliona dinara u rekultivisanje, samo nastaviti sa ulaganjem u što zdraviju sredinu i naravno, truditi da se problemi, koji nisu nastali krivicom gradske vlasti, rešavaju što bolje.
U ovim okolnostima rešenja koja su ponuđena do sada su jedino moguća i predstavnici vlasti zamolili su meštane Prelića za strpljenje. Ovi građani biće oslobođeni plaćanja komunalnih usluga od maja pa do kraja tekuće godine. Prema dogovoru predstavnika Grada i građana koji su bili na blokadama, u narednim danima oni će propratiti kako ide dinamika odvoženja otpada sa Transfer stanice kako bi svi bili uvereni da je plan ispoštovan.