Ministar finansija Siniša Mali potpisao je danas važan ugovor.
U pitanju je finansijski ugovor koji je u zgradi Vlade Srbije potpisao sa potpredsednicom EIB-a Lilianom Pavlovom za projekat Gasni interkonektor Niš – Dimitrovgrad – Bugarska. Prenos ste mogli da pratite na B92.net.
Ministar finansija poručio je da je to izuzetno važan projekat za građane Srbije.
Mali: Danas otvaramo novu stranicu istorije
“Obezbediće ne samo sigurno snabdevanje gasom, već ćemo tako i diverzifikovati rute snabdevanja gasom”, ocenio je.
Ovo je, prema njegovim rečima, jedan od šest prioritetnih projekata koje je Evropska unija definisala kada je reč o energetskom povezivanju centralne i jugoistočne Evrope. Sem toga, projekat je, podseća, deo velikog investicionog plana “Srbija 2025”.
“Mi smo to obećanje dali građanima još krajem 2019. godine, dodatnih 14 milijardi evra koje ulažemo u osnovnu infrastrukturu, osim kanalizacija, osim fabrika za prečišćavanje otpadnih voda, osim gasovoda, pruga, auto-puteva – dakle, radimo na svemu što je važno za kvalitet života građana Srbije”, istakao je Mali.
Sem toga, tu je i pitanje ekologije.
“Kada govorimo o prirodnom gasu, uvek je to bolji izvor energije nego što su kotlarnice, mazut, kada je zaštita životne sredine u pitanju. Projekat ujedno treba da doprinese i rastu našeg BDP-a, rastu naše ekonomije”, napomenuo je Mali.
Ukupna vrednost projekta, naglasio je, iznosi 85,8 miliona evra, od čega se 25 miliona dobio preko EIB-a, 49,6 miliona predstavljaju bespovratna sredstva iz IPA fondova od strane Evropske unije, a ostatak se finansira od strane Vlade kroz budžet, kao i kroz sopstvena sredstva JP “Srbijagas”.
Kapacitet gasovoda je 1,8 milijardi kubin metara gasa.
Mali je izrazio nadu da će parlament ubrzo ratifkovati taj ugovor i da će se krenuti u realizaciju projekta.
“Danas otvaramo novu stranicu istorije”, zaključio je ministar.
Pavlova: Obostrani interes
Potpredsednica EIB-a Liliana Pavlova pozdravila je prisutne i kazala da je veliko zadovoljstvo susresti se sa njima danas.
“Ovaj ugovor finansiramo putem kreditne linije, to je podrška izgradnji gasne interkonekcije. U pitanju je projekat od obostranog interesa”, izjavila je.
Pavlova se zahvalila svima koji su radili na pomenutom projektu i najavila nove.
“Namenjen je finansiranju malih i srednjih preduzeća i biće vredan oko 200 miliona evra. Trebalo bi da se potpiše za nekoliko sedmica”, rekla je.
Takođe su, kaže, u razgovorima sa srpskim vlastima radi podrške na polju modernizacije Koridora 10.
Potpisivanju su prisustvovali i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović i šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici.
Više od 100 kilometara u našoj zemlji
Za bespovratnu pomoć od 49,6 miliona evra za finansiranje tog projekta potpisan je sporazum u decembru 2018. između Vlade Srbije i Evropske komisije. Naime, 11. januara ove godine raspisan je javni poziv za izbor nadzora na projektu gasne interkonekcije Srbija – Bugarska, što je bio prvi korak u pripremi za početak izgradnje novog gasovoda. Ministarstvo finansija, Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava EU, raspisao je u martu tender za radove na izgradnji tog gasnog interkonektora.
Kako je navedeno u tenderu, radovi uključuju izgradnju dvosmernog magistralnog gasnog interkonektora MG10 Niš – Dimitrovgrad na teritoriji Srbije, između sistema prirodnog gasa Srbije i Bugarske, kao i gradnju četiri merno-regulacione stanice i pratećih objekata.
Podsetimo, kako je ranije najavljeno, gasna interkonekcija između Srbije i Bugarske biće spremna za operativan rad sredinom 2023. godine.
To će omogućiti da nam plavi energent stiže i iz drugih pravaca, čime unapređujemo sigurnost snabdevanja.
Gasovod je dug 170 kilometara, od čega je na teritoriji Srbije, od Niša do Dimitrovgrada, skoro 109 kilometara. Cev su veličine DN700 i imaće radni pritisak od 55 bara. Bugarska deonica ide do Sofije.
Radovi u Srbiji počinju u ovoj godini. Ta interkonekcija će prva biti završena, a u planu je povezivanje sa svim susednim gasovodnim sistemima, što bi nam obezbedilo lidersku poziciju na regionalnom tržištu i veći prihod od tranzitnih taksa.
Inače, ideja izgradnje gasne interkonekcije radi diverzifikacije pravaca i snabevača gasom postoji već gotovo tri decenije, a Sporazum o izgradnji gasovoda Niš – Dimitrovgrad potpisan je još 2010. godine.