Grad Čačak je svojevremeno uložio veliki novac u izgradnju regionalne deponije Duboko i na taj način rešio problem odlaganja komunalnog otpada sa svoje teritorije.
Po veličini lokalne samouprave i količini smeća koje će dopremati na deponiju, kao i po visini svog finansijskog ulaganja, Grad Čačak je postao vodeći deoničar (27%) među devet lokalnih samouprava koje su osnivači deponije i godinama unazad izdvajao velika finansijska sredstva iz svog budžeta za funkcionisanje ove regionalne deponije.
Iz samo njemu poznatih i razumljivih razloga gradonačelnik Čačka Milun Todorović, povukao je Grad Čačak iz organa upravljanja deponijom, pa su tako sada predstavnici Užica na čelnim mestima direktora i predsednika Nadzornog odbora.
Očigledno nedorasli upravljanju kompleksnim sistemom regionalne deponije, udruženi čačanski i užički naprednjaci doveli su regionalnu deponiju Duboko u stanje zapuštenosti, neodrživosti i velikog ekološkog zagađivača.
Nakon nedavnog velikog višednevnog požara na deponiji Duboko resorno Ministarstvo zatvorilo je deponiju za odlaganje smeća iz Čačka, pa se Grad Čačak sada guši u smeću.
Grad Čačak je u poslednjih nekoliko godina grad sa najzagađenijim vazduhom u Srbiji, a aktuelna vlast ne pokazuje ni nameru ni znanje da reši taj problem.
Umesto da rešava probleme grada, odlazeći gradonačelnik Todorović se bavi samo prekrajanjem izbornih rezultata i jedina ambicija mu je da ostane gradonačelnik.
U svojoj nesposobnosti da sa svojim saradnicima reši problem zagađenog vazduha i gomilanja smeća na transfer stanici i na čačanskim ulicama Todorović najavljuje da će, ako ostane na vlasti, problem smeća rešiti ekstremno skupom investicijom kakva je gradnja spalionice smeća.
Upravo ovakva njegova izjava je još jedan razlog više da on ne bude gradonačelnik i da se svi zabrinemo u kakvom gradu ćemo živeti ako nam ovakvi ljudi budu donosili odluke.
Osim što je spalionica smeća izuzetno skupa investicija ona bi svakako bila i najveći izvor dodatnog zagađenja vazduha u Čačku, što bi bilo pogubno za zdravlje građana, a naročito dece i onih Čačana koji inače imaju zdravstvene probleme sa disajnim organima.
Odbornici Grupe građana “ProBudimo Čačak” će u svom parlamentarnom radu učiniti sve što budu mogli da se spalionica smeća u Čačku ne gradi, a u tom cilju pozivamo i sve ekološke organizacije u Čačku na zajedničko vanparlamentarno delovanje protiv gradnje spalionice smeća.