Nekada najveća na Balkanu, auto-pijaca Bubanj Potok sada je gotovo prazna. Prodavci kažu da kupaca više nema, a da i oni koji dođu traže automobile koji ne koštaju više od hiljadu i po evra. Prodaju kažu ubija i internet ali i veliki broj auto-placeva koji su otvoreni i koji polovnjake nude i na kredit.
Prema zvaničnim podacima u Srbiju je za poslednjih šest godina uvezeno 800 hiljada polovnih vozila. Broj registrovanih automobila sada premašuje dva miliona a i broj vozačkih dozvola se udvostručio u poslednje dve godine.
Vozni park građana Srbije u međuvremenu je ostario pa su umesto 14 vozila u proseku stara i do 18 godina. Najbolji pokazatelj prodaje je auto-pijaca, ali tamo prodaje nema.
U udruženju uvoznika kažu da je nekontolisan uvoz polovnih vozila smanjio prodaju novih ali i bitno uticao na zdravlje građana jer svi oni po deset i više puta zagađuju životnu okolinu.
“Mislim da je tužan podatak da su to preko sve vozila ‘evro 3’ i ‘evro 4’ standarda koja su odavno zabranjena u Evropi”, ističe predsednik Udruženja uvoznika automobila i delova Miloš Petrović.
Za dve godine na snagu stupa merenje izduvnih gasova na tehničkim pregledima. Mnogi sa polovnim vozilima moraće da zamene katalizatore i partikulrane filtera što će biti neisplativo, pa će takva vozila završiti na otpadu. Zato stučnjaci preporučuju kupovinu mlađih vozila sa motorima “evro 5” i “evro 6” koja će moći duže da se koriste.