U okviru projekta Arheološko istraživanje grobnica u regiji Čačka, na lokalitetu Krnjine u Mrčajevcima otkriveni su praistorijski tumuli. Pronađen je centralni grob i dve periferne humke. Istraživanja su vršena tokom prethodnih mesec dana u organizaciji Narodnog muzeja u Čačku. Ministarstvo Republike Srbije podržalo je ovaj projekat sa 700.000 dinara.
U grobnici je nađeno nekoliko keramičkih i metalnih predmeta, koji svedoče da je reč o gvozdenom dobu. Arheolozi procenjuju da periferne humke datiraju iz 5.veka p.n.e. Starost centralnog groba još nije procenjena, ali se smatra starijim od perifernih zbog načina formiranja grobnice.
-Grobnice se formiraju tako što se napravi centralni grob, a oko njega se formira kružnica i nasipa se zemlja u obliku te kalote. Ona može biti 10, 15, pa i 20 metara u prečniku. Centralni grob je po pravilu najstariji, jer se njegovim formiranjem osniva humka, a onda se, vrlo često, dešavaju naknadna ukopavanja. Čak mogu da budu i 1000 godina kasniji grobovi, kaže kustos Narodnog muzeja u Čačku, Katarina Dmitrović.
Tumuli postoje i u planinskim predelima gde nestajuerozijom, ili obradom zemljišta. Njihovim nestankom gube se informacije dragocene za arheologiju. Pedesetih godina istražen je najveći broj grobnica u Moravičkom kraju, dok se u novije vreme otkrije tek po koja humka.
-Naš cilj, zadatak i obaveza je da praktično sve lokalitete evidentiramo na teritoriji za koju je čačanski muzej nadležan, a to su opštine Ivanjica, Lučani i Grad Čačak. Do ’94.godine u našoj nadležnosti bila je i opština Gornji Milanovac, rekla je direktorka Muzeja u Čačku, Delfina Rajić.
Krajem 19.veka profesor čačanske gimnazije Sima Trojanović organizovao je arheološko istaživanje praistorijskih tumula i to je pokrenulo prva interesovanja za ovu nauku. Muzej u Čačku istražio je do sada oko 38 grobnica, od kojih su Atenički tumuli najpoznatiji, a smatraju se značajnim i na nivou evropskih nalaza.