Svečanim programom, čitanjem poezije i primopredajom knjiga bibliofilskog izdanja „Umetnička knjiga Dis 2013”, nastalih zajedničkim projektom Umetničke galerije „Nadežda Petrović” i Gradske biblioteke u Čačku, obeležen je početak Disovih svečanosti i Svetski dan poezije.
Profesor na Filoloskom fakultetu u Beogradu i upravnik Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“ Aleksandar Jerkov, smatra da će manifestacija pravi početak doživeti u utorak na svečanom otvaranju nove zgrade Biblioteke, dodajući da to nije događaj za Čačak već za Srbiju.
Jerkov je čestitao Čačku, svojim kolegama i rukovodstvu grada što su učnili nešto važno za kulturu.
„Vi (misli na Čačak) imate veliko ime srpske kulture, imate Disa koji je pojam modernosti i koji je pojam jednog specifičnog razrešenja. Kad pomislite Dis, uvek mislite na neku vrstu nesporazuma sa svetom i životom i raskoraka sa svima drugima. Ali upravo u tome prebiva duh modernosti, jer on pokazuje kako veliki stvaralac, veliki pisac i velike kulture, mogu da prevaziđu unutrašnje ograničenje jednog života, jedne nesreće, jedne mučnine koju čovek oseća“, kaže Jerkov.
Prema njegovim rečima, Disovo proleće je jedna od najlepših manifestacija u Srbiji.
„Nekad je dobra, nekad nije toliko bolja, ali jedna od najboljih u Srbiji“, rekao je Jerkov, dodajući da bi trebalo čitati književnost, poeziju, kulturno se menjati.
Početak ove manifestacije je završetak jednog projekta koji je otpočeo povodom 50. Disovog proleća, kada su Umernička galerija „Nadežda Petrović“ i Biblioteka napravili Umetničku knjigu Disa.
„Pozvali smo pet umetnika koji su dali vizuelno viđenje Disove poezije što je suština Umetničke knjige. Njihova rešenja smo producirali, odštampali, ukoričili, 2013. godine izložili u galeriji Risim, tako da je ovo sada ponovljena izložba“, rekla je autorka projekta Julka Marinković.
Program će trajati do 31. maja, kada će na završnoj svečanosti pesniku Đorđu Sladoju biti uručena Disova nagrada.