U galeriji Narodnog muzeja u Čačku otvorena je izložba fotografija „Stećci Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore“ autorke Mirjane Vukasović, arhivistkinje u Muzeju grada Perasta. Predstavljena je i izložba fotografija o nadgrobnim spomenicima na groblju u Negrišorima, autorke Katarine Grujović Brković, magistarke etnologij i antropologije Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Kraljevu.
Nakon
Beograda, Kraljeva i Zaječara i čačanska publika može da pogleda izložbu
fotografija „Stećci Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore“ . Izložba je plod
desetogodišnjeg istraživanja i nastala je na osnovu snimaka koje je uradio
Goran Ž. Komar. Stećci su 2016. godine našli mesto na Uneskovoj listi svetske
kulturne baštine, a oni su značajni jer pre svega treba da nauče mlade
naraštaje o tome odakle potiču njihovi koreni.
“Stećci su ispisani ćiriličnim pismom. Rasprostranjeni su na ovim teritorijama, ali ih ne čuvamo i ne brinemo o njima iako svedoče o našim korenima. Nema razlike između stećaka u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Crnoj Gori, Hrvatskoj. Svi su isti”, kaže Mirjana Vukasović, autorka izložbe.
U galeriji Muzeja predstavljena je i izložba fotografija nadgrobnih spomenika na groblju u Negrišorima, gde je 2017.godine izvedena konzervacija na najznačajnijim spomenicima. Dragačevska kamenorezačka škola je nadaleko poznata i na njihovim spomenicima se nalaze epitafi sa brojnim podacima o porodici, migracionim strujama, poreklu.
“Groblje u Negrišorima je za utvrđivanje kao nepokretno kulturno dobro izabrano pre svega iz razloga što je na tom groblju sahranjen prota Janko Mihajlović Moler, koji je službovao u crkvi u Tijanju , a rođen je u Negrišorima. On je oslikao brojne crkve ne samo u dragačevskom kraju, već i širom Srbije”, istakla je mr Katarina Grujović Brković, etnolog i antropolog.
Iako ih ima mnogo, u Srbiji malo brinemo o nadgrobnim spomenicima i stećcima, koji predstavljaju svedočanstvo o poreklu jednog naroda. Rađeni su najviše od kamena peščara, a najstariji u ovom kraju potiču iz srednje veka.
“Poslednji je pronađen na Kablaru u selu Vrnčani. Ima ih mnogo, ali su zakopani. Nadam se da će stećci biti predmet jednog šireg istraživanja”, rekla je osim ostalog Snežana Ašanin, etnolog Narodnog muzeja u Čačku.
Izložbu u
Narodnom muzeju je svečano otvorio arhitekta Miloš Minja Radovanović. Svi
zainteresovani izložbu, mogu pogledati do 08. aprila.