Gradska biblioteka „Vladislav Petković Dis” je u okviru pete „Tribine o prošlosti” predstavila knjigu „Zlato četnika i partizana : dekonstrukcija jednog mita” u izdanju „Službenog glasnika”. Knjigu potpisuje muzejski savetnik Narodnog muzeja u Čačku, istoričar dr Miloš Timotijević. On je jedan od vodećih istraživača nacionalne političke i društvene istorije 19. i 20. veka u Zapadnoj Srbiji, autor ili koautor više od 16 naučnih monografija i preko 90 naučnih članaka, priređene arhivske građe i drugih stručnih radova.
U monografiji „Zlato četnika i partizana” Miloš Timotijević istražuje mitsko odnosno parareligijsko značenje zlata i izgubljenog blaga u narodnim predanjima, običajima i kolektivno nesvesnom, koji se odupire modernizacijskim procesima. Nimalo slučajno, zloupotrebom forme, značenja i funkcije postojećih mitova stvoreni su „politički” mitovi kao sredstvo propagandnog rata. Analizom većeg broja verodostojnih istorijskih izvora Timotijević rasvetljava sudbinu državnog zlata Kraljevine Jugoslavije, kao i izvore finansiranja sukobljenih strana u Drugom svetskom ratu. Autor vešto odvaja istorijske činjenice od fikcije smelo prelazeći okvire istoriografskog rada i ulazeći u multidisciplinarno polje etnologije, antropologije i sociologije.
Zaključak tribine je da istraživanje bez predubeđenja i novi istorijski podaci donose drugačije sagledavanje prošlosti koje dovodi u sumnju mnoge prihvaćene stereotipe. U čitalačkoj javnosti postoji potreba za istoriografskom istinom što pokazuje i priprema drugog izdanja monografije „Zlato četnika i partizana”. Knjigu su osim autora predstavili i ugledni publicisti, urednik izdanja istoričar Borisav Čeliković i dr Vladimir Dimitrijević. Program je vodio Mirko Drmanac.
Za ovu temu vlada veliko interesovanje, pa su osim u Maloj sali, svi zainteresovani imali mogućnost da prate program uživo preko fejsbuk stranice Gradske biblioteke u Čačku.