U Užicu je danas organizovana početna konferencija projekta “Novi život neolitskog nasleđa u prepoznatim prirodnim područjima od velikog značaja – NeoLIFE”. Projekat partnerski realizuju grad Užice i grad Tuzla, opština Milićevo i užička Umetnička škola. Ovaj projekat prekogranične saradnje, ukupne vrednosti oko 600.000 evra, kofinansira Evropska unija koja će obezbediti 75 odsto potrebnih sredstava za realizaciju projektnih aktivnosti.
Projekta podrazumeva izgradnju arheološkog parka iz doba neolita u kanjonu reke Djetinje u Užicu kao interpretacija užičkog neolitskog naselja Gradina. Park će biti konstruisan na osnovu dostupne arhivske gradje iz perioda arheoloških istraživanja lokaliteta staparska Gradina i po uzoru na savremene arheološke parkove u svetu.
„To će biti replika jedne karakteristične praistorijske kuće iz doba neolita, ali i nekim karakteristikama bronzanog doba jer su to sve elementi koji su pronadjeni na Gradini. Taj muzej na otvorenom imaće četiri kuće od pletera i jednu zemunicu kao svoje eksponate i tu će se održavati izložbene aktivnosti i radionice na otvorenom. Plan je da se izgradi i jedan savremeni objekat zatvorenog tipa za potrebe muzejskih aktivnosti, gde će izmedju ostalog biti info-pult i mesto za prodaju suvenira, ali će i ta gradjevina biti zidana od tradicionalnih materijala, rekla je danas na prezentaciji projekta „NeoLIFE“, arhitekta Emilija Nikolić, autorka idejnog rešenja ovog muzeja na otvorenom.
U svrhu održavanja i promovisanja jedinstvene turističke ponude koju je grad Tuzla, kao jedan od partnera na ovom projektu, već razvio u okviru kompleksa Panonska jezera, sadržaji postojećeg arheološkog parka – neolitskog sojeničkog naselja Panonika i Geološkog muzeja, biće obnovljeni i unapređeni.
„Ovaj lokalitet koji kod nas postoji već 15 godina do sada je posetilo više od 4 miliona posetilaca i turista“, rekao je prenoseći iskustva iz Tuzle, partnerskog grada na ovom projektu, Aleksandar Vujadinović, predsedavajući tuzlanskog Gradskog veća.
Saradnja partnera na realizaciji projektnih aktivnosti koje su već otpočele 1. januara ove godine i trajaće narednih 18 meseci, doprineće povećanju konkurentnosti obe lokalne samouprave i grada Užica i grada Tuzle, na domaćim i inostranim turističkim tržištima. Savremeni arheološki parkovi u svetu nezaobilazna su turistička atrakcija, moderni centri za animaciju posetilaca i obrazovanje gradjana.
“Uz sve ono što radimo i planiramo na lokalitetu Stari grad u cilju podizanja turističke ponude i atraktivnosti samog grada i ovog kraja, zahvaljujući relizaciji ovog projekta napravićemo vrlo atraktivnu turističku ponudu i s pravom se deklarisati kao centar turističke regije zapadna Srbija”, uveren je gradonačelnik Užica Tihomir Petković.
Interpretacija
užičkog neolitskog naselja Gradina biće drugi arheološki park na otvorenom u
Srbiji, posle Viminaciuma koji godišnje poseti više od 100 000 turista.