Na konkursu Ministarstva kulture i informisanja „Gradovi u fokusu 2019“ podržalo je 11 projekata iz isto toliko gradova i opština u ukupnom iznosu od 133 miliona dinara.
Vukosavljević je podsetio da je Ministarstvo pre tri godine ukazalo da je Srbiji neophodna decentralizacija kulturne politike u investicionom, programskom i svakom drugom smislu.
„Reč decentralizacija je ljupka i privlačna i rado koristi u protokolarnim prilikama, ali se često dešava da iza te reči izostaju dela“, kazao je ministar.
Prema njegovim rečima konkursom „Gradovi u fokusu“ Ministarstvo kulture i informisanja, u saradnji sa jedinicama lokalnih samouprava, pokazalo je i dokazalo da princip decentralizacije kulture, odnosno finansiranje kulture i kulturne politike u širem smislu, može da funkcioniše.
„U protekle četiri godine, uključujući i ovaj konkurs, Ministarstvo je opredelilo oko 600 miliona dinara, za investicione i druge projekte u brojnim gradovima i opštinama širom Srbije. Tih 600 miliona upotrebljeno je za vrlo korisne projekte. Mnoge tzv. male sredine su dobile značajna sredstva za naše prilike i okolnosti, za rekonstrukciju objekata domova kulture, biblioteka, arhiva, za određene manifestacije i sve drugo što su smatrale važnim i celishodnim za njihovu sredinu“, istakao je Vukosavljević.
On je primetio da i dalje postoje lokalne samouprave koje se ne prijavljuju na konkurs „Gradovi u fokusu“, kao i one koje šalju nedovoljno kvalitetne projekte. Ministar je tim povodom pozvao sve lokalne samouprave da se obrate Ministarstvu kulture i informisanja za stručnu i svaku drugu pomoć u izradi projekata.
„Imajući u vidu da je do sada bio princip da se lokalne samouprave ne mogu prijavljivati iz godine u godinu kako bi što veći broj opština bio u prilici da bude beneficijar tih sredstva, od sledeće godine važiće princip da ponovo mogu da se prijave svi“, podvukao je ministar.
Vukosavljević je istakao da je princip decentralizacije veoma važan i da svi moramo da se neprestano trudimo kako bi se kulturni život u Srbiji razvija u svim pravcima u svim lokalnim sredinama.
„Srbija ne sme da postane organizam sa velikom glavom gde se gro kulturnog života dešava u Beogradu, dok u manjim sredinama stagnira. Nama je potreban održivi i snažan kulturni razvoj, a ne stagnacija. Prema tome u meri u kojoj to može Ministarstvo će nastojati da radi u istom pravcu“, istakao je Vukosavljević.
U ime predstavnika svih ovogodišnjih gradova i opština u fokusu, Ministarstvu su na pomoći zahvalili predsednik opštine Soko Banja Isidor Кrstić i gradonačelnik Čačka Milun Todorović.
„Projekat koji je podržan sredstvima Ministarstva za Soko Banju predstavlja veliku stvar. Naš bioskop će prerasti u kulturni centar. Rekonstruisaćemo i opremiti salu koja će imati sve uslove za organizovanje raznih manifestacija“, kazao je Кrstić.
Todorović je istakao da će realizacijom projekta koji je podržan sredstvima Ministarstva osposobiti prostor za depo u zgradi nekadašnjeg Okružnog načelstva, kao i da će Grad Čačak izdvojiti sredstva za isti projekat.
Na ovogodišnjem konkursu „Gradovi u fokusu“ prijavljeno je 58 projekata a ovogodišnji dobitnici su:
„Sokobanja, КULTURNO SRCE SRBIJE“, Soko Banja – 17.000.000 dinara, „Čačak na sceni – Transformacija kulturnog prostora grada u polivalentnu scenu“, Čačak – 16.000.000 dinara„ SVILArt“, Svilajnac- 15.500.000 dinara, „КULTURNA SLAGALICA JAGODINE“, Jagodina – 15.000.000 dinara, „PLAVA TraSa“, Bački Petrovac – 15.000.000 dinara, „LILA LO“, Loznica – 12.000.000 dinara, „Srednjovekovna tvrđava Кoprijan – DOLJEVAČКA TAJNA“, Doljevac – 10.000.000 dinara, „U fokusu Sterijinog grada“, Vršac – 9.000.000 dinara „sКOCkavanje“, Boljevac- 8.000.000 dinara, „DespArt“, Despotovac – 8.000.000 dinara i „RE-КULTURA“, Aranđelovac – 7.500.000 dinara.