U OŠ ,,Ratko Mitrović” organizovana je Guslarska radionica u okviru proslave četvrtih Svetosavskih svečanost. Učenici čačanskih osnovnih škola upoznali su se sa instrumentom koji je važan deo tradicije našeg naroda.
Interesovanje za ovaj instrument pokazao je veliki broj najmlađih sugrađana, a posebno zanimljivo bilo je to što su mogli da učestvuju u procesu izrade gusala, ali i da se oprobaju u sviranju istih.
Predavači kažu da bi trebalo više promovisati kulturu sviranja tradicionalnih instrumenata, jer savremeno doba donosi nove zvuke koji ostavljaju u senci vrednost tradicije.
,,U centralnom delu Srbije interesovanje nije tako veliko, ali u Hercegovini, Republici Srpskoj i Crnoj Gori postoje škole gusala i epske poezije. Tu je veliki odziv dece školskog uzrasta. Mi se trudimo da povećamo interesovanje, ali ovo je takva sredina da su neki drugi zvuci preovladali”, kaže predsednik Guslarskog društva ,,Tanasko Rajić” iz Čačka, Andrija Milikić.
Gusle su svetski priznat instrument, što je razlog više da brinemo o njihovom očuvanju i aktuelizaiji.
,,Došli smo na ideju da organizujemo ovu radionicu, jer su prošle godine gusle upisane na Uneskovu reprezentativnu listu, kao nematerijalno kulturno nasleđe. Svetski stručnjaci su procenili da su gusle vredno kulturno blago srpskog naroda, koje ima tradiciju dugi niz vekova. Na nama je da li će se gusle i dalje prenositi sa kolena na koleno i upravo zbog toga uključujemo naše najmlađe sugrađane”, istakla je kustos Narodnog muzeja u Čačku, Snežana Ašanin.
Posetioci su nakon radionice imali priliku da prisustvuju promociji knjige ,,Gusle naše svete”, autora Slavka Jeknića.