Četvrtu nedelju vanrednog stanja Srbija je dočekala sa nešto više od 2.000 otpuštenih radnika. Toliko ljudi se, naime, prijavilo prethodnih nedelja Nacionalnoj službi za zapošljavanje. Čini se da će ekonomske mere koje će preduzeti Vlada Srbije upravo uticati na poslodavce da u ovoj teškoj situaciji, i za njih i za radnike, ipak odlože pisanje otkaza.
Zoran Đorđević, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, smatra da u narednim danima neće doći do znatnog povećanja broja nezaposlenih na tržištu rada.
– Imajući u vidu mere koje je Vlada predstavila za pomoć privrednicima, a u cilju očuvanja radnih mesta, mislim da do takvog scenarija neće doći. NSZ je omogućio da svi ostvare svoja prava u skladu sa Zakonom o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti. Napominjem da i dalje sprovodimo mere aktivne politike zapošljavanja i pružamo podršku, kako tražiocima zaposlenja, tako i poslodavcima. Takođe, svi javni pozivi su i dalje aktuelni i obezbeđena je mogućnost podnošenja zahteva za učešće u njima, ali sada samo elektronskim putem.
Na koja davanja mogu da računaju oni koji su poslati na prinudne odmore ili na koje su poslodavci primenili slične mere?
– Povodom nedoumica građana, odnosno poslodavaca i zaposlenih, u vezi sa njihovim pravima i obavezama tokom vanrednog stanja izazvanog virusom kovid 19, Ministarstvo za rad objavilo je na sajtu sve detalje i moguće situacije u toku vanrednog stanja. Tu mislim na rad od kuće, visinu naknada, prava roditelja koji imaju decu mlađu od 12 godina, prava radnika u samoizolaciji, plaćeno i neplaćeno odusustvo, bolovanje… I poslodavci i radnici moraju da poštuju zakon, a u slučaju bilo kakvih nepravilnosti mogu se javiti Inspekciji rada koja redovno radi i tokom vanrednog stanja.
Imate li mehanizme da sprečite poslodavce da zloupotrebe krizu i da, pozivajući se na nju, otpuštaju radnike?
– Bez obzira na vanredno stanje, zaposleni koji smatraju da im je povređeno pravo iz radnog odnosa i po osnovu rada mogu se obratiti Inspektoratu za rad, koji će u skladu sa zakonom i svojim nadležnostima i ovlašćenjima preduzeti odgovarajuće mere. Inspekciji se mogu obratiti putem mejlova: inspekcija@minrzs.gov.rs ili kontrola@minrzs.gov.rs, ili na broj telefona 0800 300 307 koji je besplatan.
Razmišlja li se o nemačkom receptu “kurcarbajtu”, gde jedno radno mesto deli više zaposlenih, a plate doplaćuje država?
– Srbija ima svoje mere koje su predstavljene javnosti. Verujemo da je to dobar put i ne razmišljamo o drugim merama.
Da li ostaju sva dosadašnja socijalna davanja, uvode li se nova ili povećavaju postojeća?
– Vlada je donela zaključak da se korisnicima prava na novčanu socijalnu pomoć, prava na dodatak za pomoć i negu drugog lica, na uvećani dodatak za pomoć i negu drugog lica, dečji dodatak, prava na naknadu zarade za vreme odsustva sa rada radi posebne nege deteta i prava na ostale naknade po osnovu posebne nege deteta, do daljeg produže. Porodici sa decom, kojoj je pravo isteklo 15. marta i kasnije, a nadležni organ nije odlučio o daljem korišćenju, produžava se dalja isplata na osnovu ranije donetih rešenja, najduže tri meseca, odnosno dok traje vanredno stanje.